Zajímavosti

Trápí vás bolest kloubů? Lékaři radí, kterým potravinám se vyhnout

Trápí vás bolest kloubů? Lékaři radí, kterým potravinám se vyhnout
Ilustrační obrázek Zdroj: profimedia.cz

Za bolestí kloubů stojí velmi často velmi rozšířená revmatoidní artritida, lidově řečeno také revma. Při tomto zánětlivém onemocnění je dobré se vyhnout potravinám, které mohou zánět a s ním i bolest zhoršit.

Revmatoidní artritida je chronické onemocnění imunitního systému, které napadá především klouby. Zpravidla postihuje lidi mezi 30. až 50. věkem života. Důležité je podotknout, že k onemocnění jsou více náchylné ženy než muži. 

Léčba artritidy probíhá především léky, důležitou roli ale hraje i cvičení, udržování zdravé hmotnosti a věnování pozornosti jídlu, které jíte. Malé snížení hmotnosti může vést ke snížení celkového zánětu v těle, informuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Související obsah

Mezi potraviny, které mohou pomoci při bolesti kloubů, patří ovoce, zelenina a omega-3 tuky, jako je olivový olej a ořechy. Vhodné jsou také celozrnné výrobky a ryby.

Naopak mezi potraviny, kterým je lepší se vyhnout, patří podle lékařů zejména hodně tučná jídla, jednoduché cukry, burgery, hranolky, pizza, brambůrky a další slané pochutiny.

Revma postihuje zhruba procento světové populace, přičemž v České republice jím trpí zhruba 85 tisíc lidí. Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří právě bolest kloubů, otoky kloubů, citlivost kloubů na dotek, načervenalé a oteklé ruce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz