Koronavirus

Očkovat proti covidu se mají i děti od pěti let. Vojtěch prozradil termín

Ministerstvo zdravotnictví plánuje otevřít už od poloviny prosince očkování proti koronaviru pro děti starší pěti let. TV Nova to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle informací TV Nova to v pondělí podpořila Rada vlády pro zdravotní rizika. Rodiče budou moci děti k očkování přihlásit od 13. prosince. Se samotným očkováním se začne 21. prosince, až do Česka dorazí pro děti určená vakcína.

Rozšíření očkování potvrdil pro TV Nova ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Rodiče podle něj budou moci přihlašovat své děti k očkování proti koronaviru už od 13. prosince.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka se čeká na dodání dětské dávky vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. "Naráz do celé Evropy pro děti od pěti let bude vozit v týdnu od 20. prosince. V České republice se objeví prvních 312 tisíc dávek vakcíny pro děti 21. prosince," řekl Chlíbek.

Použití vakcíny pro děti schválily americké úřady už před třemi týdny. Evropská léková agentura (EMA) pak ke stejnému kroku přistoupila ve čtvrtek. Děti by měly dostávat v porovnání s dospělými třetinovou dávku.

Související obsah

​Podle Chlíbka by měly děti očkovat jak pediatři, tak speciální očkovací centra. "Je logické, aby očkovalo obojí. Očkování dětí bude určitě probíhat v ordinacích praktických lékařů, kteří jsou s tím daleko více zkušení. Omezuje je jen velikost balení. V době pandemie jsou větší dodávky, špatně se jim to organizuje, aby jim některé vakcíny nezbyly a nemuseli je vyhodit," uvedl pro TV Nova Chlíbek.

Kvůli rostoucímu zájmu se zvyšuje kapacita očkovacích center, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz