Domácí

Nová pravidla pro očkované: Někteří budou muset na PCR test

Nová pravidla pro očkované: Někteří budou muset na PCR test
Zdroj: TV Nova

Očkovaní lidé, kteří přišli do významného kontaktu s člověkem nakaženým covidem-19, budou muset podstoupit PCR test. Před zjištěním výsledku testu, ale nebude nutné nastoupit do karantény, vyplývá to z nového nařízení hlavní hygieničky Pavly Svrčinové.

Očkovaným lidem, kteří přijdou do rizikového kontaktu s nakaženým, vystaví podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) žádanku na PCR test krajská hygienická stanice. 

​"V případě, že bude test negativní, tak není dál co řešit," uvedl Vojtěch s tím, že lidé před výsledkem testu ale dál nebudou muset nastoupit do karantény. Podle Vojtěcha stačí, že budou nosit respirátor a sledovat svůj zdravotní stav.

Související obsah

​Očkovaní, kteří přišli do kontaktu s nakaženým člověkem, nemuseli do současné doby žádný test na koronavirus podstupovat, což bylo po dlouhou dobu také kritizováno. "Hra na 'bezinfekčnost' očkovaných by měla okamžitě skončit," napsal v pondělí lékař Marián Hajdúch v reakci na zprávu, že hlavní hygienička byla pozitivně testovaná

Nakažených koronavirem v Česku stále přibývá. V neděli jich testy odhalily 9 252. Jedná se o nejvyšší nedělní nárůst za celou pandemii. Mírně se zvýšil i počet hospitalizovaných s covidem-19. Těch je nyní 5 804. V těžkém stavu je jich 947. 

Nejhorší situace je v tuto chvíli v Olomouckém kraji. Ten má nejvyšší incidenční číslo. To znamená, že na 100 tisíc obyvatel se tam nakazilo za poslední týden 1 641 lidí. Druhý je Zlínský kraj. Tam je incidenční číslo 1 557. V celém Česku se na 100 tisíc obyvatel nakazilo za sedm dní 1 201 lidí.

Laboratoře jsou zahlcené, lidé si stěžují, že na výsledky PCR testů čekají dlouho. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz