Koronavirus

Epidemiolog o omikronu: Kde se šíří, roste počet hospitalizovaných

Varianta omikron se začíná rychle šířit světem. V zemích, ve kterých začíná dominovat, roste i počet hospitalizovaných. Zda lidi ochrání prodělání nemoci či očkování, se podle epidemiologa Marka Petráše ukáže za několik týdnů.

Varianta omikron se snáze přenáší z člověka na člověka. Je tedy dost možné, že ve světě začnou drasticky narůstat počty nakažených. 

"V zemích, kde varianta začíná dominovat, je i vyšší počet hospitalizovaných," varoval ve Snídani s Novou epidemiolog Marek Petráš. To podle něj ale může být i tím, že se nakazí více lidí.

Zda je nová varianta nebezpečnější, tedy zatím není jisté. "Bohužel budeme muset ještě několik dnů či týdnů čekat na výsledky studií, které byly zahájeny a doufat, že nám některé odpovědi na tyto otázky přinesou," uvedl Petráš.

Související obsah

Není zatím ani jisté, jestli funguje očkování a prodělání covidu-19. "Vypadá to, že u jedinců, kteří prodělali covid, jejich přirozená imunita častěji selhává. Objevuje se častěji reinfekce. To by mohlo být signálem, že i imunita získaná očkováním může být slabší," řekl Petráš.

Společnosti Pfizer a Moderna už se zabývají úpravami svých vakcín, aby proti omikronu lépe fungovaly. Podle Petráše by ale lidé neměli na novou vakcínu čekat. Větší ochranu by měli mít plně naočkovaní i současnými dávkami.

Na celý záznam rozhovoru v pořadu Snídaně s Novou se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz