Domácí

Babiš a Fiala svolali společnou tiskovou konferenci. Podpořili očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) vystoupili na společné tiskové konferenci. Podpořili projekt iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Ta vyzývá k vyočkování milionu posilujících dávek vakcíny za týden.

Projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům podpořili v úterý dopoledne oba předsedové vlády. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) společně vystoupili na tiskové konferenci. 

"Když jde o životy našich spoluobčanů, je dobře, že tady spolu stojíme," řekl na tiskové konferenci Babiš. "Musíme se znovu připravit na stejné kapacity, které jsme měli v červnu," doplnil.

"Cílem je pomoci nemocnicím a očkovacím centrům," tvrdí Babiš. "Skutečně se nejedná o experimentální vakcínu a vědci celého světa na ní spolupracovali," řekl k vakcíně. Ke třetí dávce se už objednalo 200 tisíc lidí. Chtějí s Fialou podpořit vědce, pomoci zdravotníkům a bojovat proti dezinformacím. 

Podání třetí dávky vakcíny může podle odborníků ulevit hlavně nemocnicím:

Vláda chce obnovit očkovací centra. Podle Babiše mají nabídky od obchodních center i O2 arény. Problém je ale v tom, že nejsou lidi.

"Jsem přesvědčen, že jsou chvíle, kdy je potřeba ukázat společnou vůli a boj s covidem-19 takovou příležitostí je," uvedl Fiala. Očkování je podle něj důležité pro ochranu lidí a ulehčení nemocnicím.

"Nesmírně si vážím práce lékařů, kteří s nemocí bojují v první linii. Iniciativa má za cíl, aby se připojili i ostatní doktoři," doplnil Fiala. Iniciativu tedy podporuje.

Podle Fialy jsou potřeba nejen očkovací centra, ale i kontaktování ohrožených skupin praktickými lékaři i pojišťovnami. Zvyšuje se podle něj počet praktických lékařů, kteří očkují své pacienty.

Související obsah

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku, která projekt organizuje, chce akcí snížit zatížení nemocnic a jednotek intenzivní péče. Společně s politiky vystoupili i zástupci iniciativy v čele s doktorem Radkem Mounajjedem. "Žádám všechny kolegy, aby vystoupili z komfortní zóny a přidali se k dobrovolníkům," řekl. Spolupracovat by měli i ambulantní specialisté.

"Čím jste nemocnější, tím více potřebujete třetí dávku," upozornil lékař František Duška.

"V Česku máme dnes 2,4 milionu lidí, kteří mohou dostat posilující dávku vakcíny a ještě ji nedostali. Více než dvě třetiny z nich ji podle průzkumů chtějí," upozorňuje iniciativa. Podle ní se lidé po třetí dávce skoro nevyskytují s koronavirem v nemocnicích.

​"Pokud pomocí posilující dávky obnoví milion lidí svou imunitu, a to za jediný týden, naprosto změníme dynamiku epidemie," tvrdí organizátoři akce. Každý den by tak do nemocnice mohlo o 100 očkovaných méně. Snížil by se i počet lidí na jednotkách intenzivní péče. Tam by jich podle iniciativy bylo každý den méně o 15.
Experti oceňují, že odstupující a nastupující předsedové vlády našli společnou řeč:

Na celý záznam tiskové konference se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz