Počasí

Začíná meteorologická zima. Modely napovídají, jaká bude

Začíná meteorologická zima. Modely napovídají, jaká bude
Ilustrační snímek Zdroj: Thinkstockphotos

Astronomická zima letos začíná v úterý 21. prosince, ta meteorologická ale startuje už 1. prosince a končí v únoru. Co můžeme čekat od letošního zimního počasí? Bude bohatá na sníh i v nižších polohách jako ta loňská, nebo výrazně teplotně nadprůměrná? Zatím vůbec nejteplejší zima od začátku měření v pražském Klementinu je 2006 –⁠ 07 s průměrnou teplotou 5,8 °C, a naopak nejchladnější je zima 1829 –⁠ 30 s průměrnou teplotou -6,1 °C. Čtenáři níže v článku pokládali otázky ohledně počasí.

Bude zima teplotně nadprůměrná?

K predikcím na zimní počasí máme k dispozici sezónní výhledy modelů, které vypočítávají velká evropská a americká centra a která se snaží postihnout odchylku od dlouhodobého normálu.

Podle amerického modelu NCEP bude ve střední Evropě letošní zima s mírnou kladnou teplotní odchylkou mezi 0,5 až 1 °C.

Výstup NCEP - teplotní odchylka prosinec až únor Zdroj: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

​Také výstupy Kolumbijské univerzity, která sídlí ve Washingtonu, se přiklání spíše k teplejšímu průběhu zimního počasí ve střední Evropě. A do třetice – i výhled povětrnostní britské služby MettOffice vypočítává letošní meteorologickou zimu ve střední Evropě jako celek teplotně nadprůměrnou, a to s pravděpodobností 40 až 60 %. Ani tyto výstupy ale neznamenají, že nás nečeká občasné sněžení s tvorbou sněhové pokrývky i v nížinách nebo se nesetkáme s ledovými dny, tj. dny, kdy teplota nevystoupí nad bod mrazu. Do počasí navíc mohou výrazně zasáhnout i vpády polárního vzduchu.

Výhled zimního počasí podle Columbijské univerzity Zdroj: https://iri.columbia.edu/

Čtenáři se mohli ptát na všechny otázky o počasí, které je zajímaly:

​Jak ovlivní počasí u nás La Niña?

La Niña je jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm. A protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa. Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená, i proto jednoznačné dopady jevů La Niña a El Niño nelze tak snadno prokázat. Na sníh byla bohatá zima v době působení La Nini například v letech 2020 a 2010, naopak velmi mírné zimy panovaly v letech 1998 a 2000.

Výhled počasí na zimu podle Britské povětrnostní služby Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/

Pokud se ale La Niña spojí s východním výškovým stratosférickým prouděním v okolí tropů, potom dlouhodobě statisticky zvyšují šance, že během zimního období dojde k oteplení ve vysoké výšce v polární oblasti. Teplý vzduch sesedne dolů a vytlačí arktický vzduch i do středních zeměpisných šířek. Aby k tomu ale došlo, musí být i příhodná synoptická situace – tj. vliv přízemních tlakových útvarů. Právě ale tyto průniky studeného vzduchu do středních zeměpisných šířek mohou s výhledy počasí a zimním charakterem ještě pořádně zamíchat, jako například v únoru 2018 nebo v dubnu 2019.

Předpověď počasí na středu 1. prosince:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz