Domácí

V Praze novoroční ohňostroj nebude. Oslavy už ruší i další města. PŘEHLED

V Praze novoroční ohňostroj nebude. Oslavy už ruší i další města. PŘEHLED
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Stejný scénář jako loni. Nejprve zrušené vánoční trhy, teď i novoroční ohňostroj. Vedení hlavního města reaguje na zhoršenou epidemickou situaci a ruší tradiční novoroční ohňostroj. V některých městech ale stále věří, že dokážou zorganizovat novoroční oslavy i v době přísných opatření.

Praha

V minulosti město tradičně vítalo nový rok ohňostrojem, který od 1. ledna 2020 nahradilo promítání na budovy. Letos ale nepřichází v úvahu ani tato varianta. "Ohňostroj jsme ani v letošním roce neplánovali, ale uvažovali jsme nad alternativními způsoby uvítání nového roku. Čekali jsme, jak se vyvine epidemická situace a protiepidemická opatření. S ohledem na aktuální situaci jsme od zamyšlených aktivit upustili," uvedl mluvčí magistrátu hl. m. Prahy Vít Hofman.

Ostrava

Statutární město Ostrava nechává organizaci novoročních oslav na jednotlivých obvodech. Tradicí bývá ohňostroj v městském obvodu Ostrava Jih, ale 1. ledna 2022 bude moravskoslezská metropole bez něj. "Nepředpokládáme, že by se vývoj situace uklidnil a my jsme mohli akci pořádat. Pravidelně se na ní schází i deset tisíc lidí, a tak bychom nemohli zaručit bezpečnost. Hledáme ale smysluplný termín konání ohňostroje během následujícího roku," objasnila mluvčí Gabriela Gödelová. 

Brno

V Brně se novoroční oslavy v podobě ohňostroje nekonají už od roku 2016 a ohňostroj nemá magistrát v plánu podle mluvčího města Filipa Poňuchálka ani letos. 

Související obsah

Plzeň

V Plzni pravidelně organizuje novoroční ohňostroj pro rodiny s dětmi městský obvod Plzeň 3, nicméně letos je v plánu udržitelnější alternativa. "Letos jsme se rozhodli pro světelnou instalaci na hladině Borské přehrady, která je šetrnější k životnímu prostředí. Půjde o čtyřmetrový strom, který slavnostně rozsvítíme už ve středu 1. prosince," uvedla mluvčí Alena Marešová.

Olomouc

V Olomouci bylo zvykem pořádat novoroční ohňostroj na Horním náměstí. Loni byl kvůli epidemické situaci zrušený a letos to směřuje stejnou cestou. "V tuto chvíli o tom ještě není definitivně rozhodnuto. Ale vzhledem k tomu, že organizaci ohňostroje měl na starosti pořadatel vánočních trhů, tak po jejich zrušení nemáme žádnou jistotu," sdělila mluvčí města Radka Štědrá.

Hradec Králové

Před pandemií pojímali oslavy v Hradci Králové velkolepě. Například v roce 2019 se před ohňostrojem se na Velkém náměstí rozdávala čočková polévka, punč nebo čaj a také se promítal sestřih významných událostí z uplynulého roku. Letos se ovšem akce stejně jako loni ruší. "S oslavou nového roku souvisí dlouhodobé přípravy, tak jsme to vzhledem k epidemické situaci zavrhli. Ale pokud se situace otočí, není to bez šance," upřesnil vedoucí odboru kanceláře primátora Petr Vinklář. 

Související obsah

Zlín

Ve Zlíně si potrpí na oslavy příchodu nového roku a chuť po zrušeném letošním ohňostroji si chtějí spravit v roce 2022. "Ohňostroj máme naplánovaný. Rada města zatím neprojednala jeho zrušení. Tematicky bude směřovat k oslavám 700 let od založení města, které slavíme právě příští rok," prozradil mluvčí města Tomáš Melzer.  

Jihlava

Rozzářené nebe nezažijí druhý rok v řadě ani v Jihlavě, přestože ještě začátkem listopadu měli s novoročními oslavami velké plány. "Na Nový rok jsme připravovali videomapping, ale přišlo by více lidí, než je aktuálně povoleno. Tak jsme se rozhodli akci zrušit ještě předtím, než vláda zakázala vánoční trhy," shrnul mluvčí města Radovan Daněk.

Příbram

V Příbrami se ohňostroj koná pouze v rámci akce Čertovský Novák a ten byl letos stejně jako celá akce zrušen kvůli zhoršené epidemické situaci.

Jak to bylo s novoročními ohňostroji v lednu 2021?

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz