Koronavirus

Nápor na očkovací centra se zvyšuje. Podle odborníků jejich kapacita nestačí

Podat posilující dávku milionu lidem za týden je podle odborníků vysoký cíl, který se možná mine účinkem. Očkování takového množství lidí totiž vyvine enormní tlak na zdravotníky. Už teď jedou očkovací centra a jejich personál na plné obrátky.

Milion naočkovaných posilující dávkou by měl přinést jasný efekt. Hospitalizaci se prý vyhnou 3 000 lidí a vážnému průběhu téměř 500. Kapacity se ale musí rozšířit, minulý týden zvládli zdravotníci v Česku naočkovat přibližně tři sta tisíc lidí.

"Ta kapacita stávající to není schopná zabezpečit, navyšování očkovacích kapacit je žádoucí. Můžeme se dostat na kapacitu z léta, tedy 120 000 lidí za jeden den," řekl televizi Nova Roman Chlíbek, ředitel České vakcinologické společnosti.

Tři očkovací centra v Ostravě, Praze a v Brně podala minulý týden nejvíce dávek. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě zvládli podat 9 012 vakcín, následuje obchodní centrum Chodov v Praze se 7 062 a v Brně u svaté Anny aplikovali 5 747 dávek.

Související obsah

A nápor na očkovací centra se ještě zvýší. Zájem o třetí, posilující dávku mezi lidmi je vysoký. "Jenom za včerejšek to bylo zhruba 90 000 registrací," informoval Daniel Köppl, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

S očkováním chce i nadále pomoci vlastník televize Nova skupina PPF, ta opět nabídla své prostory v O2 aréně v pražských Vysočanech. Za asistence armády tu zdravotníci za 131 dnů provozu podali přes 570 tisíc vakcín.

"Skupina PPF je připravena poskytnout státu prostory pro znovuvybudování očkovacího centra v O2 aréně a to za stejných podmínek, jako tomu bylo v minulosti, tedy pouze za symbolické nájemné," napsala skupina PPF na twitteru.

Související obsah

Důležitost třetí dávky vnímá i primář vinohradské nemocnice Martin Havrda. "Nejrychleji v praxi zapůsobí ty třetí dávky očkování," řekl Havrda televizi Nova.

Za pravdu mu dávají i praktici. V Česku jich očkuje přes 3 000. "Naše maximum je 120 000 týdně," uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Ministerstvo už má vytipováno 22 lokalit, kde by se mohla zřídit očkovací centra. Podle Andreje Babiše by se nově mohlo začít očkovat v OC Kotva, bylo by zde pro očkování vyhrazeno celé jedno patro.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz