Koronavirus

Měli bychom zvážit povinné očkování, řekla šéfka Evropské komise

Měli bychom zvážit povinné očkování, řekla šéfka Evropské komise
Zdroj: TV Nova

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové by Evropská unie měla začít zvažovat povinné očkování. Řekla to novinářům ve středu. Schválit by to podle ní museli lídři členských států. Nechce do jejich suverenity nijak zasahovat.

Poté, co povinné očkování zavedli v Rakousku, si předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová myslí, že by se podobně měla zachovat celá Evropská unie. Řekla to ve středu na tiskové konferenci.

"Myslím, že tato diskuse je na místě," prohlásila von der Leyenová. Zároveň však zdůraznila, že toto rozhodnutí je na samotných státech. Evropská komise podle ní nehodlá do jejich práva zasahovat.

Povinné očkování chce zavést i pravděpodobný příští německý kancléř Olaf Scholz. V Česku jej podpořil prezident Miloš Zeman.

Související obsah

Celá Evropská unie by podle von der Leyenové měla očkovat rychleji a země by měly rychle aplikovat třetí dávku. Šíří se totiž varianta delta a přichází i omikron. "Čelíme výzvě na dvou frontách," řekla.

Dobrou zprávou podle ní je, že se budou očkovat děti od pěti let už od 13. prosince. Firmy Pfizer a BioNTech podle ní slíbily, že výrobu vakcín pro ně urychlí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz