Domácí

Zemřel novinář a ochránce lidských práv Petr Uhl, v říjnu oslavil 80 let

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář, bývalý disident a politický vězeň, dlouholetý zastánce lidských práv Petr Uhl. ČTK to sdělila jeho manželka, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.

Petr Uhl proslul jako novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77. Během komunistického režimu i po revoluci se zasazoval o ochranu lidských práv.

Na podzim 1968 inicioval založení levicového Hnutí revoluční mládeže, které volalo po zrušení StB, lidových milicí, armády i cenzury. V čele uskupení stál až do svého uvěznění. Za své aktivity byl 15. prosince 1969 zatčen a následně odsouzen k čtyřletému trestu vězení

Stál rovněž u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Práce pro výbor ho dostala za mříže podruhé. Provinil se prý "podvracením republiky", za což dostal pět let. Ve vězení skončilo i pět dalších členů uskupení, včetně pozdějšího prezidenta Václava Havla. Činnost výboru však ani tresty nezastavily.

Naposledy byl Uhl uvězněn 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později.

Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, předchůdkyni dnešní ČTK. Právě té smrt Uhla potvrdila jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Redakce TN.cz ji poprosila o pár slov, v tuto chvíli ale není připravena o svém manželovi mluvit s médii a my její přání respektujeme.

Petr Uhl zemřel necelý měsíc po významném životním jubileu, 8. října oslavil 80 let. S Annou Šabatovou měli tři děti.

Související obsah

Kromě toho Uhl mnoho let působil jako komentátor deníku Právo, dále psal do několika internetových médií. Po listopadu 1989 se zapojil do práce v Občanském fóru (OF), v následujícím roce působil jako poslanec Federálního shromáždění. V 90. letech se stal členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 byl ve Straně zelených. Později se stal vládním zmocněncem pro lidská práva, zasedal také v Radě České televize.

Posbíral celou řadu ocenění, včetně Medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1998 udělil prezident Václav Havel. V roce 2018 získal při předávání novinářských cen Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 Cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost.

Jeho smrt zasáhla i některé současné české politiky. Mezi prvními se k jeho smrti vyjádřili nová předsedkyně Sněmovny a předseda hnutí STAN. "Petr Uhl byl výjimečný člověk, který si vždy pevně stál za svými názory. Bojoval s komunistickým režimem a zasloužil se o demokracii. Jeho hlas bude ve veřejném prostoru chybět. Upřímnou soustrast rodině," napsala na twitteru Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

"Petr Uhl byl statečným mužem, který se nekrčil před totalitní mocí. Měl jasný názor, který uměl formulovat jasně a vždy nebojácně. Nezávisle na tom, jaký byl většinový postoj. Čest jeho životu," připojil se Vít Rakušan (STAN).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz