Koronavirus

Policie řeší přestupky proti opatřením domluvou. Rakušan chce přitvrdit. ANKETA

Tresty za porušování protiepidemických opatření by měly být podle kandidáta na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přísnější. Policie podle něj rozdává málo pokut a kontroly nejsou příliš důsledné. A podobně se vyjadřují i právníci. Dosluhující šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD) je jiného názoru.

Jana Hamáčka by měl na postu ministra vnitra brzy vystřídat předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Už nyní je ale jasné, že se oba politici neshodnou v některých zásadních otázkách. Jednou z nich je i důslednost při kontrolách dodržování protiepidemických opatření. Zatímco Hamáček si myslí, že práce policie je dostatečná, Rakušan by chtěl přitvrdit.

"Policie po celou dobu pandemie pracuje na 100 %, těch kontrol je denně několik tisíc a já už tam velký prostor pro další nasazení policie nevidím," řekl Hamáček v TN LIVE na konci listopadu.

Související obsah

​"Těch pokut bylo uděleno příliš málo, důraz policejního vedení měl být na to, aby permanentní porušovatelé těch pravidel skutečně sankcionováni byli. Když to zvládnou sousední země, tak to zvládneme jako Česká republika taky," oponuje mu nyní Rakušan.

Podle právníků jsou oproti jiným evropským zemím u nás pokuty stále mírné a kontroly často nejsou důsledné. Obrovské sankce pro neočkované plánují třeba v Rakousku a v Řecku. U našich sousedů se může postih vyšplhat až na 180 tisíc korun.

"Těch kontrol děláme přibližně osm tisíc denně, některé z nich oznamujeme správnímu orgánu, některé řešíme přímo na místě," řekl TV Nova mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.

Od začátku listopadu policisté provedli více než 180 tisíc kontrol, ve kterých odhalili přes šest tisíc přestupků. "Dodržování těch opatření se musí kontrolovat a vyžadovat doslova od prvního dne platnosti. Potom těžko můžete předvolávat k přestupkovému řízení sta tisíce lidí a tam vidím problém vymahatelnosti," upozornil právník Jan Černý.

Na hranici svých možností v počtu kontrol jsou prý i hygienici. Hlavní hygienička připustila, že pokuty by mohly být vyšší, nesmí ale podle ní být likvidační. "Pokud já v odvolacím řízení řeším sankci, že někdo neměl roušku a ta sankce byla udělena ve výši 300 korun, tak to určitě příliš efektivní není," reagovala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz