Domácí

Politici debatují o povinném očkování, podle odborníků je cestou z krize

Jedinou cestou, jak ukončit pandemii koronaviru, je podle odborníků očkování. I proto se stále častěji mluví o tom, že by mělo být povinné. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ale prohlásil, že případné zavedení povinné vakcinace v Česku nechá až na rozhodnutí budoucí vlády Petra Fialy. Některé evropské země už se k tomu ale rozhodly.

Rakousko, Řecko, Německo, to jsou některé země, které zvažují nebo zavádí povinné očkování. Zřejmě by se tomu nebránila ani šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, zdůrazňuje ale, že jde o její osobní názor. "Myslím, že tato diskuse je na místě," řekla Leyenová.

"Jsem pro to, abychom následovali ty země, které o tom už rozhodly, že to tak bude a měli bychom si z nich vzít příklad," myslí si imunolog Václav Hořejší.

Řada politiků je v této otázce stále zdrženlivější. "Ta debata je zcela legitimní, je správné, že se baví o povinném očkování, protože povinné očkování dospělých je poměrně průlomové opatření, které zasahuje do řady oblastí," řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

​"Ta debata je v pořádku, ale já si myslím, že to je věc, která nepomůže v té akutní fázi. Mnohem důležitější je co nejrychleji naočkovat ten milion lidí tou posilovací třetí dávkou," nechal se slyšet kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN)

V Česku se povinnost očkování bude vztahovat zatím na lidi nad 60 let a některé profese. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) by měla příslušná vyhláška začít platit nejpozději 10. prosince. "Já už nevím, jak máme lidi přesvědčit, že to očkování chrání průběh toho covidu. Kdyby náš pan prezident nebyl třikrát očkován, tak teď leží někde na JIP," uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)

Pro zavedení povinného očkování se před pár dny vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle něj se politici bojí říct, že povinné očkování je jediné řešení, protože by ztratili hlasy.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz