Domácí

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Známý cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund je po smrti, naposledy vydechl ve věku 102 let. Smutnou informaci přinesl Radiožurnál s odvoláním na jeho rodinu. Dobrodružné cesty podnikal se svým spolužákem Jiřím Hanzelkou, proslavili se jako duo Hanzelka a Zikmund.

Smutnou zprávu potvrdila Radiožurnálu rodina cestovatelské legendy. Plzeňský rodák Miroslav Zikmund snil o procestování celého světa od útlého mládí. Celoživotního parťáka Jiřího Hanzelku potkal v roce 1938 na vysoké škole, plány ale museli odsunout kvůli druhé světové válce. Na první cestu vyrazili v roce 1947.

Tatraplanem zamířili z pražské Opletalovy ulice směrem na jih a přes Egypt a Súdán se dostali do Etiopie. Núbijskou poušť jako první přejeli autem.

Po Africe se vypravili zkoumat Jižní Ameriku a chtěli pokračovat i do Severní Ameriky. V Mexiku se ale museli zastavit, kvůli studené válce nemohli do Spojených států. Posléze ještě stihli Asii a Oceánii, Austrálii jim už československý režim kvůli jejich kritice Sovětského svazu nepovolil. V tu dobu za sebou měli úctyhodných 44 zemí.

Související obsah

​Za hranice se znovu mohli podívat až po sametové revoluci. Kvůli Hanzelkově nemoci už se Zikmund musel do Japonska, na Nový Zéland nebo Sibiř podívat sám. O celoživotního parťáka navždy přišel v roce 2003.

"Já si myslím, že Miroslav Zikumnd byl opravdu výjimečný ve všem. Byl to frajer, chlap do posledních chvil. Dokázal si držet čistou hlavu. Zvládal se ke všemu přesně vyjadřovat, mně to hlava nebrala. Jednoznačně největší persona české kotliny, pro mě určitě," vzpomínal na TN LIVE jeho přítel a cestovatel Rudolf Švaříček.

Zikmund byl držitelem Řádu Tomáše Garriguea Masaryka a obdržel rovněž čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Jaký odkaz za sebou Miroslav Zikmund zanechal se můžete podívat v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Píše se na Deník.cz