Koronavirus

Vánoční prázdniny delší nebudou. Odborníci řekli, jak to zamává s covidem

Vánoční prázdniny delší nebudou. Odborníci řekli, jak to zamává s covidem
Zdroj: Getty Images

Školáci nebudou mít delší vánoční prázdniny, které měly podle návrhu začít už 20. prosince. Současný ministr zdravotnictví Robert Plaga (za ANO) a kandidát na ministra Petr Gazdík (STAN) se shodli, že volno bude jen v původním termínu. Děti se ve školách před odchodem na Vánoce otestují. Zeptali jsme se předních odborníků na jejich názor.

Epidemiolog Roman Prymula souhlasí s názorem současného ministra školství Plagy a jeho pravděpodobného nástupce Gazdíka. Tvrdí, že jejich rozhodnutí dává logiku. "Než se děti rozprchnou, tak by se mělo zjistit, jaká je pozitivita, aby nedocházelo k šíření o prázdninách mezi jednotlivými rodinami, které se budou potkávat," řekl.

Milan Kubek, prezident České lékařské komory (ČLK), věří, že hygiena ví, co dělá. Rozhodně by byl pro prodloužení vánočních prázdnin. Chápe, že školy bojují a snaží se udržet výuku. Ta ale na řadě míst vypadá chaoticky. "Část žáků se učí prezenčně, druhá část se učí online. Mezi učiteli je vysoká nemocnost. Ukázalo se, že školy jsou epicentrum covidu, jak jsme varovali v minulém roce. Covidová epidemie se ve školách rozjela nevídaným tempem a celostátně máme 1 200 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden," konstatoval Kubek. 

Související obsah

Podle Kubka jsou čísla mezi žáky vysoká především proto, že jsou jen minimálně proočkovaní. Mladší děti se navíc vůbec očkovat nemohou, vakcína pro věkovou kategorii od 5 do 12 let dorazí do Česka 13. prosince. "Všem rodičům bych doporučil, aby nechali své děti naočkovat," uvedl Kubek. Plošné testování před vánočními prázdninami považuje za rozumné, protože právě školáci přináší infekci do rodiny, kde nakazí rodiče, kteří nemusí být očkovaní. "Mohou také nakazit prarodiče, kteří většinou očkovaní jsou, ale jejich imunita už klesla," dodal.

Školy netuší, jak to s testy bude

Ze situace není nadšený ani Jaroslav Štercl z Asociace pedagogů základního školství (APZŠ), který pracuje jako zástupce ředitele na Základní škole Pod Marjánkou v Praze. V karanténě tam mají 10 tříd. Štercl si není jistý, jak bude testování před prázdninami probíhat. Školy totiž ve spolupráci s hygienou provádí trasování pozitivních a vůbec netuší, jak by to probíhalo přes svátky. Uvítal by přesnější pokyny, jak celá situace bude probíhat. "Kdo bude řešit otestované děti, když nikdo nebude ve škole?" ptá se Štercl.

Předchozí informace o možném prodloužení prázdnin o tři dny uvítal. Myslel, že je to šance, jak by se situace uklidnila a škola by se mohla celá vydezinfikovat. Teď neví, zda se to vůbec zvládne, kvůli karanténám to je přitom nezbytné. Štercl očekává další pokyny od ministerstva školství nebo zdravotnictví, jak fungovat mezi svátky.

Související obsah

​Štercl říká, že největší nápor měli v pondělí a úterý, kdy ve spolupráci s hygienou posílali děti a celé třídy domů kvůli výsledkům testů z minulého týdne. Není si jistý, zda tři dny ve škole před prázdninami zachrání covidovou situaci.

Podle Štercla si mnoho rodičů i bez prodloužení prázdnin vezme své děti ze školy dříve. Někteří mají totiž naplánovanou dovolenou, jiní zase vidí zoufalou situaci ve škole. S kolegy se shoduje, že tři dny navíc už situaci nespasí. Chápe přání ministra, aby děti za každou cenu chodily do školy. Přesto by si vzhledem k vážné situaci přál tři dny volna navíc, které by určitě pomohly.

Letos můžete sledovat vaše oblíbené vánoční filmy a pohádky online na Voyo.

Petra Hnyková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz