Zajímavosti

Před 55 lety začaly znít písňové šlágry na festivalu Bratislavská lyra

Karel Gott a Helena Vondráčková
Karel Gott a Helena Vondráčková | Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Většina současných příznivců populární hudby dnes ani v nejmenším netuší, co dříve býval písňový festival Bratislavská lyra. Připomeňte si s námi legendární festival, který letos slaví 55 let.

Festival Bratislavská lyra přinesl dodnes hrané hity jako Osmý den a Jasná zpráva od Olympiku nebo proslulý Biely kvet, který si při posledním rozloučení s Mekym Žbirkou pobrukoval celý národ. Od prvního ročníku uplynulo letos 55 let, a tak je nejvyšší čas si setkání interpretů československého popu připomenout.

Češi napůl se Slováky

Pravidla prvního ročníku byla jasná. České písničky musí být se slovenskými v poměru 50:50. Jenže Slováci neměli mnoho výrazných interpretů, a tak se stalo, že vítěznou skladbu slovenských autorů Mám rozprávkový dom zpíval Karel Gott. Od tohoto pravidla se pak upustilo.

Rok co rok soutěžily u Dunaje osobnosti české a slovenské pop music a hlediště bývalo beznadějně vyprodané. Tvrdou ránu dramaturgii přinesl až normalizační ročník 1969. Karel Gott sice ještě přednesl hit Hej páni konšelé, ale opatrná porota v textu Jiřího Štaidla viděla dvojsmysl a dalších dvacet let si ho Gott nezazpíval. Výběr písniček dostává rázem přísný politický dohled.

Související obsah

​V roce 1974 slavíme 30. výročí Slovenského národního povstání, a tak je předem jasné, že Zlatou lyru si odnese Karol Duchoň s písní věnovanou tomuto výročí. Jenže na podiu se objevuje v zeleném svetříku půvabná Helena Vondráčková a po pár taktech šlágru Malovaný džbánku publikum nadšeně aplauduje. Politika musela jít stranou, a tak se poprvé a naposledy udělovaly dvě Zlaté lyry.

Hvězdy svítily ze Západu

Dostat na koncertní pódia socialistické země zahraniční hvězdy byla zpravidla utopie. Ale organizátorům Lyry se to kupodivu dařilo. Když přijel na první ročník vítěz Velké ceny Eurovize Vídeňák Udo Jurgens a zaparkoval svého jaguára před hotelem Bratislava, fanynky šílely.

Související obsah

​​Ještě větším zážitkem byli například The Beach Boys, Stevie Wonder nebo Donovan. Německé diskotékové kvarteto Boney M. přijelo dokonce dva roky před svou největší slávou v podobě hitu Rivers of Babylon. Jejich technici namířili reproduktory v sále zcela nezvyklým směrem a přinesli tak neskutečný zvukový zážitek.

Lídr skupiny Smokie Chris Norman, který toho času boural světové hitparády, si při zkoušce na pódiu zapálil cigaretu a probral z polospánku všechny bratislavské hasiče. V roce 1989 pozdravila folková zpěvačka Joan Baezová přítomného Václava Havla v roli kulisáka i Chartu 77 a odměnou jí byl vypnutý zvuk. A tak pro zaplněný sál zpívala s kytarou akusticky. Lyra se vzápětí dočkala svobody, ale zájem diváků upadal, a tak se v roce 1990 soutěžilo naposledy.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz