Zahraničí

Evropská komise chce zakázat slovo Vánoce. Může urážet ty, kteří je neslaví

Konec používání slova Vánoce, zákaz oslovení dámy a pánové nebo křesťanského jména Maria. To navrhovala eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová v interní příručce Evropské komise pro inkluzivní komunikaci. Když ji zveřejnil italský bulvární portál il Giornale, a strhla se bouře na sociálních sítích, vzala zpátečku. Původní ideje se však nevzdává, dokument je prý pouze potřeba přepracovat.

Uniklý dokument je součástí jednoho z hlavních záměrů Evropské komise Ursuly von der Leyenové udělat z EU "unii rovnosti". Ta má zajistit, že "všichni její občané se budou cítit uznávaní v plném rozsahu bez ohledu na gender, rasu nebo etnický původ, náboženství či víru, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci". Pravidla mají platit pro zaměstnance Komise.

Příručka inkluzivní komunikace, kterou v neděli zveřejnil italský portál il Giornale, vyzývá k nahrazení oslovení "dámy a pánové", používaného pro větší publikum, neutrálnějším "drazí kolegové"

Související obsah

Lidé by také neměli ženám říkat "slečna" nebo "paní", pokud dotyčná sama neuvede, jaké oslovení upřednostňuje.

Vánoce nahradí svátky

Pravděpodobně největší nevoli však vyvolává část, podle které se má "přestat předpokládat, že každý je křesťan". Problematické je prý zejména slovo Vánoce. "Ne všichni slaví Vánoce a ne všichni křesťane je slaví ve stejný den," stojí v dokumentu. Místo věty "Vánoce mohou být stresující" je prý nutné použít "období svátků může být stresující".

Inkluzivní podle Komise není ani spojení "křestní jméno" v náboženském kontextu, nahradit by se mělo "rodným jménem". Při popisu páru z různých zemí by se neměla používat jména jen z jednoho kulturního okruhu. Příručka tak navrhuje "Marii a Jana" vyměnit za "Maliku a Julia".

Výsměch politiků

Jak upozornil list Politico, na italských sociálních sítích strhl dokument doslova lavinu kritiky. Nešetřili jí zejména krajně pravicoví politici.

Související obsah

"Evropská komise chce ve jménu zlověstné ideologie potlačit evropskou kulturu. Naši historii a naši identitu nelze zakázat, je třeba je respektovat," napsala Giorgia Meloniová, předsedkyně strany Bratři Itálie. "Marie, matka, Jan, otec. Ať žijí svaté Vánoce. Snad se teď v Evropě nikdo neurazí," vzkázal zase šéf krajně pravicové Ligy severu Matteo Salvini.

Eurokomisařka Dalliová nakonec sama uznala, že dokument vyžaduje úpravy. "Rozšířily se obavy z některých příkladů uvedených v příručce inkluzivní komunikace, která je však stále v procesu přípravy. Těmito obavami se zabýváme a chceme je zohlednit v aktualizované verzi," napsala na twitteru.

"Není to hotový dokument a nesplňuje všechny standardy práce Komise. Příručka očividně vyžaduje další práci, která bude následovat," doplnila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz