Domácí

Babišův kabinet chce bojovat proti dezinformacím. Možná i novou legislativou

Dosluhující vláda Andreje Babiše chce bojovat proti dezinformacím. A zvažuje možnost regulovat jejich šíření zákonem. Stejně jako v jiných zemích by se prý v budoucnu mohla i u nás tvorba a rozesílání falešných informací trestat například pokutou nebo vězením.

Vakcíny proti covidu obsahují čipy, mohou změnit lidskou DNA a nošení roušek je vážně nebezpečné a způsobuje ztrátu kolektivní imunity. To jsou jen jedny z mnoha klamných informací, které v posledních měsících kolovaly na internetu a ministerstvo zdravotnictví se je snažilo vyvrátit.

"Jsme v situaci, kdy dezinformace nepředstavují zkrátka jenom okrajový problém, ale jeden ze zásadních problémů současné společnosti a to především v kontextu současné pandemie," řekl televizi Nova sociolog Václav Štětka.

Vláda Andreje Babiše v demisi přišla s plánem, jak proti dezinformacím bojovat. Nový postup vychází z rozvrhu boje proti hybridním hrozbám, který kabinet schválil minulý týden.

Související obsah

"Dezinformace polarizují naši společnost, je potřeba se na to zaměřit a je potřeba vytvořit nějaké nástroje, které by nám pomohly v boji proti dezinformacím. V našem pojetí je potřeba k tomu udělat nějaké klíčové, legislativní změny, což je i jeden z úkolů v akčním plánu," nastínil možný postup Petr Matouš, národní koordinátor pro čelení hybridnímu působení.

"Je to samozřejmě otázka, jakým způsobem konkrétně tento plán bude realizován, co všechno bude obsahovat, bude potřeba dbát na to, aby takových opatření nemohlo být zneužito," okomentoval plán Štětka. 

Trest za šíření dezinformací

Možnosti, jak postihovat šíření dezinformací by teď mělo posoudit ministerstvo vnitra. Ve hře je například peněžitá pokuta a v krajním případě i vězení.

Související obsah

"Vytváření dezinformací a jejich záměrné šíření určitě musí být trestáno v těch extrémních případech, neznamená to, že když vy něco omylem přepošlete, pak se chytíte za hlavu, že by měla za den zaťukat policie u vás, to určitě ne. Stejně tak by měly být trestány nenávistné komentáře a výhrůžky smrtí," vyjádřil se sociolog Martin Buchtík.

"Kdo to bude rozhodovat? Kdo bude tam ten chytrej, kterej bude říkat toto je dezinformace a zaslouží si ten, kdo to papouškuje jít za katr nebo platit pokutu? To celý je prostě podle mýho názoru nesmysl," okomentoval novinář Ondřej Neff.

Související obsah

Do boje proti fake news už se pustily vlády ve Francii nebo v Německu, obě země v této souvislosti už přijaly zákonná opatření.

"Co se týče pokut, tak zatím je nejdál Německo, které má zákon, který vlastně i může pokutovat systémy, jako je Facebook, za to, že dostatečným způsobem ten prostor nehlídají," uvedla Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise.

Například slovenská vláda by prý chtěla šíření dezinformací trestat až pěti lety vězení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz