Domácí

Lékárnám v Česku chybí důležité léky! Řeší to i Státní ústav pro kontrolu léčiv

Lékárnám v Česku chybí důležité léky! Řeší to i Státní ústav pro kontrolu léčiv
Zdroj: Profimedia

Lékárny v Česku aktuálně trpí nedostatkem některých léků. Podle lékárnické komory za to může distributor, který odmítá lékárnám léčiva dodávat. Případ už vyšetřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Podle vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) se na ni obrací lékárníci s tím, že jim monopolní distributor odmítá dodávat některé léčivé přípravky určené pro výdej pacientům, přestože je má na skladě.

"Takové jednání je v přímém rozporu se zákonem o léčivech. Konkrétně se jedná o společnost Boehringer Ingelheim, spol. s r.o., která využívá model tzv. přímých dodávek léků do lékáren (DTP – Direct to pharmacy)," uvedla mluvčí ČLnK Michaela Bažantová.

Jednat se má především o léky pro astmatiky, jako je Atrovent, Berodual, Spiriva, dále léky na ředění krve Pradaxa, lék na diabetes Trajenta, antihypertensivum Twynsta. Většina z nich přitom nelze nahradit jiným lékem se stejnou účinnou látkou.

Související obsah

ČLnK podala několik podnětů Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), první před dvěma měsíci. SÚKL podle jejího vyjádření ale na podněty dosud neodpověděl. Redakce TN.cz se proto obrátila přímo na SÚKL, který ale odpověděl, že případ řeší. 

"Mohu potvrdit, že SÚKL ihned po přijetí prvního podnětu zahájil v této věci šetření, první kroky jsme podnikli již na začátku října tohoto roku. Stejně jako u jiných případů ale SÚKL nemůže sdělovat podrobnosti k probíhajícímu šetření. Uvedené skutečnosti však považujeme za velmi závažné a podatele podnětů budeme o závěrech tohoto šetření informovat," uvedla mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Související obsah

​Proti prohlášení ČLnK se ohradila také samotná společnost Boehringer Ingelheim. "Chceme zdůraznit, že společnost Boehringer Ingelheim, spol. s.r.o. vždy dodává léčivé přípravky takovým způsobem, aby byla zajištěna jejich dostupnost pacientům včas a v dostatečném množství. A především, abychom předešli jejich nedostatku," informovala mluvčí společnosti Kateřina Kuchařová.

"Musíme se také důrazně ohradit vůči tvrzení, že porušujeme zákon o léčivech. Zákon stanovuje povinnost zajistit dostupnost léčiv pacientům v České republice, a tuto povinnost bez výjimky splňujeme," dodala Kuchařová.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz