Koronavirus

Návrat z Malty a Itálie bude těžší. Mezi vysoce rizikové země se zařadí i Bulharsko

Návrat z Malty a Itálie bude těžší. Mezi vysoce rizikové země se zařadí i Bulharsko
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo cestovatelský semafor, který upravuje podmínky pro návrat Čechů do vlasti. Bulharsko, Malta a Itálie budou nově v červené kategorii zemí podle míry rizika nákazy. Kypr, Monako, Norsko a Švýcarsko se přesunou do tmavě červené.

Od pondělí se opět změní cestovatelský semafor. Ministerstvo zdravotnictví ho upravuje každý týden podle dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Nejvíce států se přesouvá do kategorie tmavě červených zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, konkrétně jde o Kypr, Monako, Norsko a Švýcarsko.

Malta a Itálie se přesunou z oranžové kategorie se středním rizikem nákazy do červené s vysokým rizikem. Do stejné oblasti se přesune i Bulharsko, to si ale naopak o stupeň polepší, doposud se řadilo mezi země s velmi vysokou pravděpodobností nákazy.

Aktualizovaný cestovatelský semafor:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se momentálně neřadí žádná ze zemí.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Finsko, Francie, Portugalsko vč. Azorských ostrovů a Madeiry, Rumunsko, Malta, Itálie, Švédsko a Španělsko vč. Kanárských a Baleárských ostrovů.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Irsko, Island, Rakousko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a ostatní třetí země mimo EU.

Související obsah

Podmínky pro návrat

Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.

Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie. Lidé vracející se z těchto oblastí musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test.

Podmínky testování při návratu z jiných zemí, než jsou uvedené státy z jihu Afriky, se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

V souvislosti s výskytem nové mutace koronaviru B1.1.529 nesmějí od soboty 27. listopadu do ČR přicestovat lidé, kteří v posledních 14 dnech více jak 12 hodin pobývali v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii.

Pokud se jedná o občany ČR, EU nebo držitele dlouhodobých pobytů v České republice, mohou vstoupit na území ČR, ale mají povinnost dodržovat tato opatření: musí mít negativní výsledek RT-PCR testu před cestou do ČR, další RT-PCR musí podstoupit do 24 hodin po příjezdu do ČR a třetí nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den po příjezdu do ČR, v mezičase musí dodržovat samoizolaci a při nezbytných cestách ven mají povinnost nosit respirátor FFP2.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň důrazně nedoporučuje, aby občané do těchto zemí cestovali, neboť je třeba minimalizovat riziko nákazy touto mutací.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz