Očkování

Česko plánuje povinné očkování, oznámil Vojtěch. Seznam, koho se to týká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek na tiskové konferenci uvedl, že Česko plánuje povinné očkování pro vybrané profese a lidi starší 60 let. Vyhláška by podle něj měla vyjít už příští týden.

Podle odcházejícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by povinné očkování mělo začít platit od března příštího roku. Nová vyhláška se však bude týkat jen některých lidí.

Koho se má povinné očkování týkat:

  • lidé starší 60 let
  • zdravotníci a medici
  • vojáci a členové ozbrojených složek
  • policisté a strážníci
  • profesionální a dobrovolní hasiči
  • pracovníci v sociálních službách

Související obsah

​Podle Vojtěcha je očkování jedinou cestou z koronavirové krize. "Když se podíváme na vyjádření evropských politiků, tak je jasné, že Evropa se obrací k povinné vakcinaci proti covid-19. Česko by mělo jít rovněž touto cestou. Vyhlášku budeme navrhovat, jak byla připravována," uvedl ministr.

Ministr zdravotnictví také uvedl, že nedoporučuje, aby se během Mikuláše konaly návštěvy s tím, že hrozí riziko přenosu covidu-19. "Já vzhledem k situaci nedoporučuji, aby se tyto návštěvy v rodinách odehrávaly," řekl Vojtěch.

Povinné očkování proti covidu by se mohlo týkat i dobrovolných hasičů. "Já si myslím, že to rozhodně nebude problém. Podle toho, jak vnímám diskuzi mezi našimi členy, tak většina dobrovolných hasičů je naočkovaná," řekl pro TN.cz šéf Asociace velitelů jednotek dobrovolných hasičů Tadeáš Hlinka.

Proti povinnému očkování u lidí starších 60 let se v pátek postavila Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. "Ano bez očkováni to nepůjde. Motivace a argumenty pro seniory jsou jasné, mělo by to jít i bez povinnosti, která se těžko bude vymáhat," napsal šéf  ČLS JEP Roman Chlíbek s tím, že očkování u seniorů stoprocentně podporují a každý senior by měl být očkovaný.

S povinným očkováním pro určité profese nemají vakcinologové problém. "Naopak zavedení profesního očkování u vybraných skupin považuje za nejvýznamnější součást preventivních opatření profesionálů v době pandemie," dodal Chlíbek.

Poznámka redakce: V původní verzi článku jsme omylem uvedli, že povinné očkování bude už od příštího týdne. Za chybu se omlouváme.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz