Koronavirus

Útoky hostů i pokusy o podvod. Jak opatření zasáhla restaurace či holičství

Útoky hostů i pokusy o podvod. Jak opatření zasáhla restaurace či holičství
Zdroj: TN LIVE

Téměř dva týdny platí v Česku přísná omezení neočkovaných. Bez certifikátu o vakcinaci se lidé nedostanou do restaurací, hospod, hotelů, kadeřnictví ani posiloven nebo akvaparků. Největší úbytek klientely zaznamenávají stravovací zařízení. Mnohé podniky musejí zároveň čelit agresivním hostům, kteří nechtějí vládní nařízení dodržovat. Restauratéři a hoteliéři se obávají, že nejvíc prodělají o Vánocích a silvestru.

Částečný lockdown pro neočkované od 22. listopadu. A další tvrdé restrikce pro všechny přišly 26. listopadu. Restaurace a hospody musejí zavírat nejpozději ve 22 hodin, nejvíc ale trpí zákazem vstupu pro lidi bez vakcinace.

"Po tom prvním opatření klesla návštěvnost zhruba o třetinu. Teď počítáme, že to bude pokračovat. Na konci roku se nejspíš dostaneme na 50 až 60procentní propad u gastronomických zařízení," řekl TN.cz Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací. 

Lepší to není ani u hotelů, které podle Stárka denně vyřizují storna pobytů na následující týdny. "Je to tou večerkou pro hospody. Nikdo asi nechce skončit vánoční oslavu tak brzy a jít na pokoj. Ještě horší situace bude na silvestra, protože byť je nouzový stav na 30 dní, nevíme, jak se s ním bude dále nakládat. Prodloužení by znamenalo konec jakýchkoliv silvestrovských oslav v podnicích. Lidé se pak určitě přesunou ven nebo někam do náhradních prostorů," doplnil Stárek.

Související obsah

​Příčí se mu přístup hospodských, kteří se rozhodli restrikce ignorovat. "Poctiví podnikatelé, kteří to dodržují, zásadním způsobem tratí hosty, zatímco je tady spousta podniků, které dokonce veřejně i na internetu hlásí, že nic kontrolovat nebudou a prakticky fungují dál, což si myslím, že je špatně," kritizoval.

Řada nenaočkovaných hostů se ani po 14 dnech nesmířila s tím, že návštěvu restaurace si teď musí odpustit. Vztek si při kontrole certifikátů vybíjejí na personálu. "Lidé nám nadávají, že nemáme právo je nepustit dovnitř a dohadují se s námi. K bezpečnostním opatřením jsme zatím sáhnout nemuseli, až takhle se to zatím nevyhrotilo. Je to pouze nepříjemné," uvedl výkonný ředitel sítě restaurací Pizza Coloseum Jiří Malec.

Snahy o podvádění

Podle něj se zatím počet hostů průměrně propadl o 30 procent. "Snížený počet hostů opravdu registrujeme a jsme z něj nešťastní," prohlásil.

Téměř žádné výpadky klientely nezaznamenalo jedno pražské kadeřnictví. "Naprostá většina našich klientů naše služby využívá pravidelně, tudíž už je známe dlouho a víme o nich, že naočkovaní jsou. A jestliže k nám přijde někdo nový, certifikát mu zkontrolujeme přes aplikaci Čtečka," řekl jeho zaměstnanec, který si přál zůstat v anonymitě. 

Související obsah

​Bez očkování není možné navštívit ani bazény, akvaparky nebo posilovny. Vedení Aquapalace Praha se původně obávalo až 60procentního úbytku návštěvníků, nakonec ale čelí mnohem menším ztrátám. "Za celý listopad ten propad byl asi 16 procent a v prosinci to je zatím jenom 10 procent. Z toho usuzuji, že většina našich návštěvníků je očkovaná," vypočítala manažerka čestlického akvaparku Vladana Horáková.

Akvapark se setkal s negativními komentáři od držitelů dlouhodobých vstupenek bez vakcinace. "Tvrdili, že jim musíme vrátit peníze. Na to ale skutečně není žádný právní nárok, je jejich rozhodnutí, že se nenechají očkovat, a tím si znemožní vstup do sportovního zařízení," pokračovala. "Zaznamenali jsme i pokusy o podvod. Mladí se snažili prokázat pro vstup do fitness centra certifikátem některého z rodičů. Důkladně to však kontrolujeme, a věkový rozdíl byl navíc do očí bijící, takže se jim to nedaří," dodala Horáková.

Certifikát je vstupenkou i do divadel. "Pokles je minimální, takových 10 až 15 procent, jinak většina našich diváků se prokazuje očkovacím certifikátem. Pokud je potřeba řešit výměnu nebo vrácení vstupenek v rámci těchto důvodů, tak to jsou individuální případy, které takto zvládáme řešit," prozradila Kateřina Vižďová, mluvčí Městského divadla Brno.

Související obsah

​I tam potvrzení o očkování důsledně kontrolují. "Probíhá to hned u vstupu, kde jsou na to vyčleněné a vyškolené naše uvaděčky. Zatím naštěstí nemám žádné zprávy, že by tam zaznamenaly nějaké snahy o podvádění nebo agresi," popsala Vižďová.

Prodloužení nouzového stavu

Přísná opatření jsou navázaná na nouzový stav, který má skončit 25. prosince. Zatím není jasné, jestli se prodlouží.

Vláda o to musí požádat Poslaneckou sněmovnu, ve které má většinu nastupující koalice designovaného premiéra Petra Fialy (ODS). Bylo by tak lhostejné, pokud by v té době vládl ještě kabinet v demisi Andreje Babiše (za ANO). Když se pětikoalice rozhodne pro prodloužení stavu nouze ruce nezvednout, nepojede přes to vlak. Veřejně o tom politici dosud nediskutovali.

Podívejte se na reportáž TV Nova o nařízeních platných od 26. listopadu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz