Ekonomika

Kde si dobře vydělat? V těchto odvětvích výplaty šplhají nejvýrazněji. SROVNÁNÍ

Kde si dobře vydělat? V těchto odvětvích výplaty šplhají nejvýrazněji. SROVNÁNÍ
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Zatímco administrativní pracovník si za odvedenou práci v předcovidovém roce přišel měsíčně v průměru na 22 970 korun hrubého, výplata takového IT technika tou dobou dosahovala téměř 60 tisíc korun. Dokládá to ročenka Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle té v obou zmiňovaných odvětvích rostou mzdy nejvýrazněji.

Informační a komunikační činnosti nebo peněžnictví a pojišťovnictví. Tyto dva obory se v národním hospodářství podle průměrné hrubé měsíční mzdy řadí mezi nejvýnosnější. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, podle kterých v obou těchto kategoriích průměrné výplaty přesahovaly v roce 2019 hranici 50 tisíc korun.

Současně jde i o oblasti, ve kterých se také každoročně přidává nejvíce peněz. Za pětileté období si zaměstnanci v informatice, bankovnictví či pojišťovnictví polepšili v průměru o téměř deset tisíc korun.

Související obsah

​Výrazně rostou ale také mzdy v energetice, během pěti let se vyšplhaly zhruba o devět tisíc korun. Podle předběžných údajů si zaměstnanci v tomto odvětví v roce 2019 průměrně přišli na 49 471 korun.

Naopak nejméně peněz dostávali pracovníci v administrativě a na to navazujících podpůrných činnostech. Ti si měsíčně přišli v průměru na 22 970 korun, v porovnání s údaji z roku 2015 je nárůst mezd něco málo přes tři tisíce korun.

Od letošního ledna začal platit nový daňový systém a zrušila se superhrubá mzda. O kolik si tím lidé polepšili? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz