Koronavirus

Vakcína AstraZeneca z Česka téměř zmizela. Expert radí, čím se přeočkovat

Vakcína AstraZeneca z Česka téměř zmizela. Expert radí, čím se přeočkovat
Zdroj: Profimedia

Téměř 884 tisíc dávek vakcíny Vaxzevria od společnosti AstraZeneca píchli od začátku očkování lékaři v Česku. Ale od přelomu července a srpna začal počet očkovaných touto vakcínou dramaticky klesat. Desetitisíce lidí teď řeší, čím se přeočkovat. Šéf České vakcinologické společnosti (ČVS) ČLS JEP Roman Chlíbek by doporučil na přeočkování mRNA vakcíny, tedy ty od společností Pfizer/BioNTech či Moderna.

Zatímco ještě letos v březnu se nechalo naočkovat Vaxzevrií klidně i 11 tisíc lidí denně, na konci léta už jich pro vakcínu chodilo jen pár stovek. A v současné chvíli je rozdíl ještě markantnější. Za čtvrtek si nechalo aplikovat tuto vakcínu pouze 66 lidí, což je nejvíce za poslední měsíc. Třeba v pondělí jich dorazilo jen 18.

Pro Comirnaty (Pfizer/BioNTech) si ve stejný den přišlo více než 51 tisíc lidí, pro Spikevax (Moderna) přes 9 600 lidí, pro Janssen (Johnson & Johnson) 268 lidí.

Ze čtvrtečních zájemců o Vaxzevrii si ani jeden nebyl pro první dávku, v drtivé většině šlo o dávku posilovací. Ve 42 případech očkování podstoupili lidé ve věku nejméně 60 let.

Související obsah

​Právě pro tuto věkovou kategorii lidí doporučila už dříve Vaxzevrii používat Česká vakcinologická společnost, a to i přes to, že obecně vektorové vakcíny podle předsedy organizace Chlíbka mají o něco nižší účinnost než mRNA vakcíny, kam se řadí i ta od Moderny či Pfizeru.

"Nedá se hledat, která je lepší," upozornil s tím, že data jasně potvrdila ochranný efekt a účinnost všech, včetně vakcíny od AstraZeneky. "Kdyby to bylo tak jednoduché, najede se na jednu a ostatní se přestanou vyrábět," dodal.

Související obsah

​Co se přeočkování týká, tam už ČVS podle Chlíbka mRNA vakcíny preferuje. "Pokud někdo mladší 60 let dostal (Vaxzevrii), tam bych doporučil mRNA vakcínu. Starší jedinec může použít i AstraZeneku. Ukázalo se ale, že kombinace, kdy se pro přeočkování vektorových vakcín použije RNA vakcína, dává do jisté míry lepší výsledky," upozornil.

Zájem o vakcínu od AstraZeneky ochabl i poté, co se objevily zprávy varující před možným vznikem krevních sraženin. Celá řada zemí kvůli tomu různými způsoby omezila očkování vakcínou od AstraZeneky, většina z nich se ale k jejímu používání nakonec vrátila. Nedoporučovala se pouze mladším lidem. Podle odborníků je ale riziko vzniku krevních sraženin a možného úmrtí naprosto minimální. Platí, že v širším kontextu jednoznačně převažují výhody a její účinnost. V pátek vědci oznámili, že zřejmě objevili spouštěč, který za tvorbou krevních sraženin stál.

Za neděli přibylo 6 325 nakažených koronavirem. Vysoké počty infikovaných mají souviset s nedodržováním vládních opatření. Kolik přestupků policisté odhalili zjistíte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz