Domácí

SPD volilo nové vedení. Okamura suverénně obhájil post předsedy

SPD volilo nové vedení. Okamura suverénně obhájil post předsedy
Zdroj: TV Nova

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) má staronového předsedu. V sobotu se jeho šéfem znovu stal Tomio Okamura. Dostal 84 hlasů delegátů z 85 možných. On sám nehlasoval, informovala redakci TN.cz tisková mluvčí SPD Barbora Šťastná.

Delegáti SPD v sobotu volili nového předsedu na stranické volební konferenci, která se kvůli epidemické situaci uskutečnila online. Stal se jím dosavadní šéf Tomio Okamura, který bude v čele hnutí další tři roky.

Okamura se na celostátní volební online konferenci ve svém projevu vrátil k posledním sněmovním volbám. "Už podruhé jsme úspěšně vstoupili do Poslanecké sněmovny bez sponzorů, bez kmotrů a po kampani s bezkonkurenčně nejmenším rozpočtem ze všech parlamentních stran," řekl Okamura na videu z konference, které sdílel na sociálních sítích.

Související obsah

Podle Okamury statisíce občanů, kteří mají názor na věci jako SPD, volily strany, které prosazují prakticky opačné věci, než lidé chtějí. "Všechny partaje kopírovaly názory SPD," uvedl Okamura. Jeho strana získala 20 poslaneckých křesel.

Okamura založil SPD v roce 2015, od té doby je jejím šéfem. V roce 2017 získala strana ve sněmovních volbách 10,6 procenta hlasů všech voličů a 22 mandátů. V letošních volbách to bylo o procento méně. Okamura byl předtím předsedou hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. To v roce 2013 získalo necelých 7 procent hlasů a 14 poslaneckých mandátů. V průběhu volebního období se ale Okamura s částí straníků rozešel a založil SPD.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz