Domácí

"Zrušené" vánoční trhy: Známý doktor ukázal, jak to vypadá v centru Prahy

"Zrušené" vánoční trhy: Známý doktor ukázal, jak to vypadá v centru Prahy
Vánoční trhy na Václavském náměstí Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Davy lidí, přičemž jen minimum z nich má respirátor, nakupují vánoční zboží, včetně občerstvení. Jako by v samém centru Prahy neplatil vládní zákaz pořádat vánoční trhy. Tak to alespoň vypadá na fotografiích z horní části Václavského náměstí. Podle epidemiologů představují trhy riziko.

Příspěvek známého lékaře, předsedy České stomatologické komory Romana Šmuclera vyvolal na sociálních sítích velkou odezvu. Šmucler v sobotu odpoledne ukázal, jak to vypadalo v horní části Václavského náměstí, kde probíhají vánoční trhy, byť se oficiálně jedná o kulturní akci.

Šmucler navíc situaci na Václavském náměstí srovnával s tou na nedalekém Staroměstském, kde se trhy nepořádají, v podobnou dobu tam ale stejně byly davy. "Svařák holt kupujeme v hospodách na náměstí, a ne u stánků. Pokud to zachránilo zdravotnictví, všichni to pochopili," napsal.

Diskutující na jeho profilu to nazvali "promořovací párty" či se pozastavovali nad tím, co by tomu asi řekli lékaři a sestřičky v nemocnicích. Řada dalších ale oceňovala, že trhy fungují i přesto, že je vláda zakázala.

Po celém dni výuky se trhy s vánoční tematikou docela hodí! Máme krásné, skoro hlavnó město vánoc.

Posted by Roman Šmucler on Saturday, December 4, 2021

Jedním z nejznámějších případů, kdy se město přejmenováním vánočních trhů rozhodlo zákaz obejít, je ten z Mostu. Tam z vánočních udělali "zimní farmářské trhy". Na to reagoval i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který poukazoval na to, že největším problémem současného stavu je přeplněnost nemocnic a přetížení zdravotníků.

"Jestli si pan primátor z Mostu myslí, že když přejmenuje jeden trh na druhý, že tím jako někoho podvede, tak podvádí jen tyhle lidi. Pak bych mu velmi doporučoval, aby si na Štědrý večer vzal v noci službu a šel se tam o ty lidi starat, aby si ji vzal na svátky, protože jsem přesvědčený, že pan primátor si dá doma s rodinou kapra a cukroví a kdo tam bude sloužit, mu bude úplně jedno," uvedl Kuba.

Související obsah

​Podle epidemiologa Romana Prymuly se obcházení zákazu jistě projeví i v počtu nakažených. Upozornil, že trhy samotné nejsou problém, ten bývalý ministr zdravotnictví vidí jinde.

"Pokud bychom je brali jako cestu, jak nakoupit nějaké výrobky, které nejsou v supermarketech, jsou to výrobky konkrétních řemeslníků nebo na těch vesnicích domácí samovýroba a podobně, tak já s tím velký problém nemám. Bohužel ty vánoční trhy jsou spíše synonymem setkávání, konzumace v úzkém kruhu, tam to riziko samozřejmě je," řekl pro TV Nova Prymula.

Podle Prymuly by trhy mohly fungovat, kdyby se to dalo oddělit a skutečně se tam jen prodávalo zboží s vánoční tematikou. "Ale bude těžké zamezit tomu, aby tam lidé v úzkém kroužku nedebatovali hodinu," zdůrazňuje.

Někteří provozovatelé k tomu přistoupili tak, že provoz stánků s občerstvením nepovolili. Jinde jsou ale otevřené, například s poznámkou, že občerstvení je určené jen ke konzumaci doma.

Trhy promořily Cheb, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš zákaz vánočních trhů zdůvodňoval také zkušeností s rozšířením nákazy vloni v západočeském Chebu.

"Pokud jste zapomněl, že vánoční trhy v Chebu, co to bylo za peklo, jak ten starosta tam zamořil celý Cheb, když se tam všichni nahňácali na hromadu a zemřelo tam 400 lidí, což je třikrát víc, než je obvyklé, nárůst o 300 procent a my jsme lidi odtamtud převáželi do celé České republiky," řekl v týdnu ve videu na facebooku, kde odpovídal na jeden z dotazů, které mu posílají občané.

Trhy v horní části Václavského náměstí fungují díky povolení od městské části Praha 1. Ta si za svým rozhodnutím stojí. "Vážíme si práce každého, včetně malých živnostníků – drobných prodejců, a nedopustíme, aby se kvůli nešťastným a nejednoznačným nařízením dostali do existenčních problémů," řekl pro Lidové noviny starosta městské části Petr Hejma (STAN).

Brno nabízí vánoční trhy ve virtuální podobě, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz