Zahraničí

Rakousko přitvrzuje. Neočkovaní budou platit obří pokuty

Rakousko přitvrzuje. Neočkovaní budou platit obří pokuty
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

První rakouský návrh o povinném očkování přináší nemilé zprávy. Úřady v zemi potrestají všechny odpůrce vakcín proti covidu. Nenaočkovaní budou platit od 1. února 2022 vysoké sankce.

V Rakousku má od 1. února příštího roku platit sankční systém pro neočkované. Lidé od 14 let, kteří zavrhnou očkování, zaplatí 600 eur, tedy přibližně 15 300 korun. Tato pokuta se může opakovat každé tři měsíce. Přitom nejvyšší možná částka pokuty bude 3 600 eur, to je zhruba 91 800 korun. Roční součet pokut pak dělá 2 400 eur, což je v přepočtu asi 61 200 korun.

Výjimku z povinného očkování mají mít děti mladší 14 let, těhotné ženy, lidé, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali covid, a lidé, kteří se nemohou nechat očkovat kvůli zdravotnímu stavu.

Související obsah

​Rakušané, kteří nebudou od začátku února naočkovaní, dostanou písemné upozornění od ministerstva zdravotnictví. První pokuty rozešlou okresní soudy všem nenaočkovaným 15. března. Ministerstvo může ulevit vybraným skupinám a nastavit nižší sankce. Peníze vybrané z pokut plánují v Rakousku rozdělit mezi lokální nemocnice.

"Ministerstvo zdravotnictví zatím znění návrhu nepotvrdilo. Jeho konečná verze bude známá příští týden", píše agentura APA. "Jakmile bude k dispozici finální návrh, hned ho zveřejníme," řekla pro web ORF mluvčí ministerstva.

Rakouský lockdown se dotýká i turistů a pendlerů:

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz