Zahraničí

Barmská vůdkyně Su Ťij dostala další trest. Odsedí si čtyři roky

Soud v Barmě odsoudil bývalou vůdkyni Su Ťij ke čtyřem letům vězení za podněcování násilí a za porušení protikoronavirových opatření. Jde o první rozsudek se členy bývalé vlády od vojenského převratu. Čtyři roky si odsedí i svržený prezident Win Myin.

Barmskou vládu v čele se zmíněnými představiteli svrhla letos v únoru barmská armáda. Vojenský převrat se uskutečnil loni v listopadu těsně předtím, než se měla vláda šestasedmdesátileté Su Ťij ujmout v zemi moci a zahájit svůj druhý pětiletý mandát. Vedení armády prohlásilo, že volby byly zmanipulované, což ale nezávislí pozorovatelé nepotvrdili.

O rozsudku nad Su Ťij informovala agentura AP. Kromě Su Ťij si čtyři roky odsedí i bývalý prezident a exstarosta hlavního města Neipyijto. "Budou čelit dalším rozsudkům z místa, kde jsou právě vězněni," prohlásilo vedení hlavního města. 

Související obsah

Obhájci Su Ťij mají od října zakázáno o průběhu soudních slyšení hovořit. V zemi tak panuje dále nejistota.

V době soudního řízení probíhala v hlavním městě demonstrace, při které armáda zatkla 11 lidí. Nejméně tři lidé utrpěli zranění poté, co do davu najelo vojenské auto. Od únorového vojenského převratu zemřelo v Barmě 1 300 lidí a dalších 7 750 čelilo zatčení, odsouzení nebo trestnímu stíhání.

vk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz