Domácí

Zrušte vánoční večírky, požádal zaměstnavatele Vojtěch

Vláda se v pondělí zabývala aktuální epidemickou situací. Rada pro zdravotní rizika se už ráno shodla na vyhlášce o povinném očkování nebo na testování žáků a studentů dvakrát týdně. Vláda zatím neschválila nová opatření. Do konce týdne by měla vláda schválit vyhlášku o povinném očkování. Vojtěch požádal zaměstnavatele o zrušení vánočních večírků.

Zdravotníci, policisté, hasiči nebo armáda a také lidé v kategorii nad 60 let. Na ty by se měla vztahovat vyhláška o povinném očkování, kterou v pondělí podpořila Rada vlády pro zdravotní rizika. Kabinet o vyhlášce jednal na odpoledním zasedání.

"Jsou tam dílčí připomínky od Legislativní rady vlády, ale schváleno by to mělo být do konce týdne," uvedl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Mělo by se jednat o technické výtky. "Je důležité zabránit nárůstu v ohrožených skupinách," dodal. Je to podle něj cesta, jak zabránit krizovým situacím.

Sankce se budou řídit zákonem o veřejném zdraví. Měly by tedy být stejné jako u ostatních povinných očkování. "Částka pokuty je do deseti tisíc korun. V profesích to má pracovněprávní dopady. Pokud by nebyl očkován, nemohl by svou práci vykonávat," popsal Vojtěch.

Vláda zatím nechystá žádná nová opatření. "Chceme vyčkat, jak se epidemie bude vyvíjet," řekl Vojtěch. "Chtěl bych moc poprosit firmy, které připravují vánoční večírky, aby od nich odstoupily," prohlásil také. Je to podle něj i v zájmu samotných firem.

Proti povinnému očkování jsou policejní nebo hasičské odbory, podle kterých to bude znamenat odliv zaměstnanců. Budoucí vládní koalice by chtěla ponechat povinné očkování jen pro profese, a to po domluvě s jejich zástupci.

Související obsah

"Povinnost očkování pro celou skupinu, například nad 60 let, o té my jsme za naší celou pětikoalici říkali, včetně profesora Válka jako budoucího ministra zdravotnictví, že takovou povinnost my bychom odmítli," uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Jestli nový ministr rozhodne jinak, bude to jeho odpovědnost," řekl na pondělní tiskové konferenci Vojtěch. "Z našeho pohledu je ta vyhláška správnou cestou," doplnil. Připomněl také kritiku zrušení proplácení testů. To už nová vláda zrušit podle něj nechce.

Probírala se i frekvence testování dětí ve školách. Náměstkyně ministra zdravotnictví v demisi Martina Koziar Vašáková v neděli řekla, že mezi návrhy opatření je i snížení počtu účastníků na hromadných akcích nebo povinnost respirátorů ve školách. Zatím se ale opatření neschválila.

Neplánuje se zatím ani prodloužení vánočních prázdnin. Lékaři by totiž museli být doma a starat se o děti.

Na tiskové konferenci se probíraly i nové vakcíny. "Zdá se, že brzy bude schválená proteinová vakcína Novavax," řekl Vojtěch. Měla by přijít v lednu. "Pro lidi, kteří se z nějakých důvodů, ačkoli mi přijdou založené na dezinformacích, nechtějí očkovat, by mohla být alternativou," uvedl ministr.

Mluvilo se i o kompenzacích pro podnikatele. "Tím, že už bylo vydáno vládou usnesení, že je to v plánu, není třeba to na vládu nosit," uvedl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). "Bude schválena v týdnu," dodal. Ohrozit vyplácení ale podle něj může rozpočtové provizorium.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz