Koronavirus

Děsivý výhled. Koronaviru se nezbavíme několik generací, tvrdí vědci

Děsivý výhled. Koronaviru se nezbavíme několik generací, tvrdí vědci
Zdroj: Profimedia

Nemocí covid-19 se nakazí i vnuci našich vnuků, myslí si vědci. V té době už by ale měla být jen další příčinou rýmy. Abychom se do této fáze dostali rychleji, musí se podle expertů proočkovat celý svět.

Covid-19 s námi pravděpodobně zůstane už navždy. Postupně ale bude slábnout a naučíme se s virem žít, myslí si vědci. Uvedla to stanice CNN.

"Vnuci našich vnuků se stále virem nakazí. Ta nemoc ale bude součástí minulosti a stane se z ní jen další příčina rýmy," tvrdí britský profesor medicíny Paul Hunter.

Podle vědců už hlavní zbraň proti nemoci máme. Je jen otázkou, kdy ji začneme efektivně využívat. Jedná se o vakcíny.

Hlavní problém je podle vědců v tom, že nejsou dostatečně dodávány do celého světa. "Nikdy nebyl a stále není celosvětový plán," uvedla vědkyně Andrea Taylorová. "Nepotýkáme se s touto globální krizí jako svět. Chybí nám infrastruktura, vedení i odpovědnost," dodala.

Související obsah

Podle vědců se vakcína musí dostat k co největšímu množství lidí podle toho, jak často bude potřeba. "Pokud naočkujeme dostatek lidí, virus projde populací a neudělá moc škody," myslí si virolog Roberto Burioni. Doporučuje proto očkovat i děti.

Problém je momentálně v tom, že chudé státy nejsou proočkované. "Nerovnost ve vakcínách prodlouží pandemii," myslí si vědec z univerzity v Southamptonu Michael Head.

Vědci tedy volají po výstavbě nových továren na vakcíny v Africe. Dodávky tam totiž často dorazí ve velkém množství nárazově, ale těsně před tím, než jim skončí trvanlivost. Lidé se tam tedy nestíhají proočkovat. Kvůli tomu v afrických zemích vznikají mutace, nedávno například omikron.

Podle vědců se blížíme do poslední části pandemie. Stále ale státy mohou být v různých chvílích zasaženy dalšími vlnami. "Musí pracovat v rámci svých možností a zkušeností," doporučuje Head.

Podívejte se, jaká je aktuální koronavirová situace v České republice:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz