Koronavirus

Ministr odmítá delší vánoční prázdniny, školy zavádějí ředitelské volno. ANKETA

Přestože končící ministr školství Robert Plaga (za ANO) nechce dětem prodloužit vánoční prázdniny, školy samotné by to uvítaly. Některé už se dokonce kvůli nepříznivé epidemické situaci rozhodly pro několik dní ředitelského volna. Podle školských odborů by neměly školy zůstat otevřené, když je velké množství dětí i učitelů nemocných nebo v karanténě. Pedagogická komora zase navrhuje, aby ředitelé dostali pravomoc zavést distanční výuku pro celou školu.

Školy patří mezi ohniska epidemie a ředitelé některých z nich jsou přesvědčení, že pár dní volna navíc v boji proti epidemii může pomoct. Někteří ředitelé se kvůli nepříznivé epidemické situaci, rozhodli školákům prázdniny prodloužit ředitelským volnem.

"Máme 14 nemocných pedagogů, dvě nemocné kuchařky, tři uklízečky, tak se i těžko zajišťuje výuka. Rozhodla jsem se dát tři dny ředitelského volna, abychom vůbec situaci zvládli, aby se ulevilo i učitelům. Ti, co zbyli, doslova padají na pusu," vysvětluje ředitelka pražské ZŠ K Milíčovu Alena Červená.

Za nemocné učitele zaskakují často asistenti pedagoga i sama ředitelka. "Pořád učím – čtyři, pět hodin, protože každá ruka a noha je dobrá. Býváme tu dost dlouho do večera," dodává Červená.

Situace je ale podobná ve většině škol. "Právě proto jsme zhodnotili, že by bylo opravdu lepší to o tři dny zkrátit a tím pádem dětem prodloužit prázdniny," říká místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ) Markéta Seidlová.

Související obsah

​Například předloni trvaly vánoční prázdniny o pět dní déle, než jsou plánované ty letošní. Jenže kalendář letos školákům a učitelům nepřál.

"Nevidím žádný problém, prodloužit prázdniny o tři dny. Navíc třeba Belgie, Portugalsko nebo Slovensko také prodlužují prázdniny," upozorňuje prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

​U ministra školství ale zřejmě ani s tímto argumentem nepochodí. "Rozhodně to nepřehodnotím, pokud je situace natolik vážná, že potřebuje zásah, tak se to řeší mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, které by omezilo osobní přítomnost žáků ve školách," vysvětluje Plaga. Opatření podle něj může dávat smysl pouze ve chvíli, kdy se nebude týkat jenom škol, ale i volnočasových aktivit a shromažďování.

"Mě oslovili dopisem všechny asociace nemocnic s výzvou, abychom k tomuto nepřistoupili z toho důvodu, že by opět mohly přijít o další zdravotníky, kteří by zůstávali s dětmi doma," reaguje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

​Před pár měsíci byla pro děti takových zdravotníků vyhrazena v Praze škola. Podle odborů a pedagogické komory by také pomohlo, dát ředitelům v místech, kde je špatná epidemická situace pravomoc, nařídit distanční výuku pro celou školu.

"Ředitel má teď tu možnost, když je víc než 50 procent dětí v karanténě nebo jsou nemocní, vyhlásit pro třídu distanční výuku, ale ne pro školu – a to je špatně," upozorňuje Seidlová.

"Pokud se podíváte na to, jak je koncipován zákon, tak samozřejmě překlopení na distanční výuku je možné za podmínek karantén nebo celoplošného opatření," dodává Plaga.

Ředitelé škol, kde je špatná epidemická situace a kde chybí personál, tak zřejmě budou muset problém řešit ředitelským volnem.

Ředitelské volno situaci neřeší, řekla ředitelka školy a školky v Třinci:

Vyhlášku o delších vánočních prázdninách kandidát Petr Gazdík už vydat zřejmě nestihne, tvrdí:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz