Domácí

Česko zaplavují rozestavěné domy, rodiny nemají peníze na dokončení

Česko zaplavují rozestavěné domy, rodiny nemají peníze na dokončení
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ceny stavebního materiálu v posledních týdnech a měsících vzrostly o více než 30 procent. Řada lidí se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Nemá totiž prostředky na dokončení rozestavěných rodinných domů a banky jí odmítají navýšit hypoteční úvěry.

Kromě cen materiálu se zvyšuje i cena stavebních prací. Lidé proto nemají dost peněz na dokončení už rozestavěných rodinných domů. "V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné," říká ekonom BHS Štěpán Křeček.

"My za rok postavíme dva až tři rodinné domky a u padesáti procent se nám to stalo. Pro nás jako stavební firmu je to těžké v tom, že musíme dodržet některé věci smluvně, i když materiál zdražil. Takže děláme bez výdělku," řekl majitel stavební firmy Zdeněk Slivoň. 

"Spousta lidí teprve bude mít finanční problémy. Jestli počítali s tím, že je stavba domu vyjde na pět milionů, teď je to bude stát sedm. Myslím, že někteří budou vyčkávat," dodal Slivoň.

Související obsah

Z materiálu nejvíc podražila měď, železo a také instalatérské a topenářské vybavení. ​Stavební firmy ale také bojují s nedostatkem pracovních sil. V Česku chybí absolventi stavařských oborů a příliv zahraničních dělníků brzdí pandemie. Příznivější je v tuto chvíli pouze situace ohledně vydávání stavebního povolení. 

"Stavební úřady v říjnu vydaly 7 675 stavebních povolení, což je téměř o 10 procent více než před rokem," upřesnil Křeček.

Podívejte se na reportáž Televizních novin o tom, jak se pohybovaly ceny domů začátkem roku 2021:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz