Koronavirus

Očkování dětí se blíží, třetí dávku dostanou i mladší lidé. HLASUJTE

Od příštího týdne by se mohla otevřít registrace pro očkování posilujícími dávkami pro lidi nad 50 let už po pěti měsících od ukončené vakcinace. Týká se to statisíců lidí. Ministerstvo zdravotnictví teď řeší kapacitu očkovacích míst. Ta se totiž připravují i na očkování dětí ve věku 5 až 11 let. Vakcíny pro ně určené dorazí do Česka už 14. prosince.

Věková kategorie 50 nebo 55 plus. Jedna z těchto skupin by se od pondělí mohla začít registrovat na posilující dávky. Zatím mají takovou možnost před řádným termínem lidé nad 60 let nebo chroničtí pacienti.

"To teď vzhledem k těm kapacitám počítáme, jestli pustit takzvaně 55 plus nebo už 50 plus," řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Posilující dávku z kategorie 50 plus má zatím 25 procent lidí, kteří do ní spadají. Česko zvládne podle Vojtěcha naočkovat asi 115 tisíc lidí denně. Třeba v pražském Motole očkují každý den zhruba 250 lidí.

Související obsah

"Ono nejde jen o personál, jde také o ty prostory. Musíte dodržet nějaké rozestupy, hygienické podmínky. Ty prostory jsou, jaké jsou, a ty my nenafoukneme," prohlásila mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

V té očkují i děti, zatím jen ty ve věku 12 až 15 let. "Já jsem celkem chtěla, protože všichni jsou a nechtěla jsem už řešit to testování," uvedla žákyně základní školy Malvína.

Za několik dnů už se budou moct očkovat i mladší děti. Od pondělí se spouští registrace pro ty ve věku 5 až 11 let. "Nebude v tom velký rozdíl. Až nám ta vakcína přijde, budeme očkovat až 150 dětí denně," doplnila Danková,

Související obsah

Vakcíny pro ně mladší děti dorazí do Česka 14. prosince. "Ta vakcína bude k dispozici u praktických lékařů pro děti a dorost, kde není nutné provádět jakoukoliv registraci, ale pokud jde o ty očkovací místa, která budou i pro děti, tam stále platí termín 13. prosince," vysvětlil Vojtěch.

V Česku je teď plně naočkováno 38 procent dětí ve skupině 12 plus, alespoň jednu dávku má dalších 16 procent. Skoro 12 a půl tisíce dětí pak na očkování čeká. Studie prokázala, že dětská vakcína Pfizer má téměř 91procentní účinnost.

"Tak, jak si před několika měsíci nikdo nedovedl představit, že přijdou vakcíny pod 18 let, tak určitě tou salámovou metodou půjdeme dolů a nemyslím si, že se budou očkovat děti do šesti měsíců, jistě ale přijdou s tím, že tu je vakcína pro šestiměsíční až pětileté," domnívá se epidemiolog Roman Prymula.

Kategorie 5 plus se týká zhruba 800 tisíc dětí.

Očkování dětí je další téma, které rozděluje společnost:

drz. TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz