Koronavirus

Covid se nejvíc šíří na základních školách. Prázdniny přesto delší nebudou

Koronavirus se podle ministerstva zdravotnictví nejvíce šíří právě školáky, kteří jsou v převážné většině neočkovaní a na vakcínu teprve čekají. Největší ohniska jsou na základních a středních školách. Podle odborníků by pomohlo prodloužit školákům vánoční prázdniny. Jenže ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) opakovaně říká, že svůj názor nezmění. K prodloužení už ho vyzval i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Nejvíc ohnisek je podle ministerstva zdravotnictví na základních školách. Od spolužáků se tam jen za minulý týden koronavirem nakazilo 702 dětí. O něco lepší je situace na středních, kde k tomu došlo ve 137 případech. Pomyslné třetí místo pak drží domovy pro seniory.

"Školy jsou velmi dobře trasovatelné. Ale to neznamená, že tu nemáme komunitní šíření, které probíhá kdekoli jinde," prohlásil ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Podle odborníků by pomohly delší vánoční prázdniny. "Já si osobně myslím, že to není krok špatným směrem, během těch vánočních svátků dojde k poměrně dlouhé době izolace, takže ta zátěž tam nepochybně výrazně poklesne oproti standardnímu procesu ve třídách. Myslím si, že ty čtyři dny navíc by byly ku prospěchu věci, ale je to rozhodnutí vlády," uvedl epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Jenže ministr školství má na věc dlouhodobě jednoznačný názor. Školy se zavírat nebudou a s ním souhlasí i ministr zdravotnictví. Prý by neměl kdo hlídat děti zdravotníků. A sběrné třídy pro jejich děti prý tentokrát nepřipadají k úvahu.

"To jsme řešili. Není to úplně snadné to v takto krátké době zorganizovat. Takže v tuto chvíli se k tomu nekloníme. I kdybychom nějaké ty sběrné třídy zajistili, tak třeba u části těch zdravotníků by došlo k tomu, že zůstanou s dětmi doma," předpokládá Vojtěch.

Jenom ve Středočeském kraji minulý týden odhalily testy 1 257 pozitivních žáků a studentů a téměř 15 tisíc dětí je v preventivní karanténě. Obdobná situace je v Libereckém kraji.

Související obsah

Jeho hejtman Martin Půta už požádal ministra školství, aby školákům prázdniny prodloužil. "Ministerstvo školství ty návrhy na prodloužení prázdnin o tři dny na dva týdny, mimochodem na dva týdny, které jsou jindy o Vánocích zcela běžné, bohužel nevyslyšelo," řekl Půta.

Řada tamější škol prý vezme situaci do svých rukou a nařídí na tři dny ředitelské volno. "Právě proto, jak to ve školách funguje, jak ředitelé škol pomáhají trasovat hygienám, ta výuka ty poslední tři dny na konci roku bude stejně výrazně omezena," doplnil Půta.

Během školního roku mají ředitelé takových dní jen pět a někteří si je nechávají na horší časy.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz