Koronavirus

Jak moc covid zatíží letošní Vánoce? Odpovědi na 5 nejzásadnějších otázek

Jak moc covid zatíží letošní Vánoce? Odpovědi na 5 nejzásadnějších otázek
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Česko má před sebou druhé Vánoce s koronavirovou epidemií. Platí přísná opatření, neočkovaní nemohou do restaurací ani služeb, uvnitř budov stále není možné sundat respirátory a omezeny jsou i hromadné akce včetně těch soukromých. Jak bude vypadat závěr letošního roku? Redakce TN.cz přináší odpovědi na pět zásadních otázek, jež si klade většina lidí.

"Šťastné a covidové." Už podruhé podobu vánočních svátků ovlivní epidemie covidu-19. Jak moc je letos vládní restrikce zatíží?

1. Hrozí vánoční lockdown?

Plošný lockdown premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) opakovaně vyloučili. Ve hře bylo předvánoční zpřísnění protiepidemických restrikcí, v pondělí ale vláda vzala zpátečku. 

"V tuto chvíli zatím nehodláme přijímat další opatření. Chceme vyčkat na vývoj této vlny koronaviru a podle toho vývoje případně přikročit k nějakým dalším krokům," řekl po jednání Vojtěch. Přitvrzení restrikcí by se pak zřejmě týkalo především hromadných akcí.

Koncertů nebo projekcí filmů se momentálně může účastnit nanejvýš 1 000 lidí, oslav a jiných společenských událostí 100. Na každé akci nad 20 účastníků se musí kontrolovat certifikát o vakcinaci nebo o prodělání covidu-19. Neočkovaní mají smůlu.

"Nejsme dostatečně očkováni na to, abychom se mohli těchto nepříjemných opatření zbavit," konstatovala náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. 

Související obsah

O podobě covidových omezení rozhodne také rychlost nástupu nové vlády, která se s tou dosluhující v mnoha ohledech rozchází. Prezident Miloš Zeman by měl kabinet Petra Fialy (ODS) jmenovat už v týdnu od 13. prosince, jisté to ale není. 

2. Můžeme se navštěvovat s příbuznými?

Návštěvy mezi domácnostmi mohou probíhat bez omezení, pokud se sejde nanejvýš 20 lidí. Kdo má velkou rodinu a limit o svátcích přesáhne, měl by zajistit, aby byli všichni přítomní naočkovaní nebo ve 180 dnech po nemoci.

"Pokud se chcete s blízkými setkat, volte raději procházku venku před návštěvou v domácnosti," doporučuje ministerstvo zdravotnictví. Štědrovečerní večeře jde však v parku zorganizovat jen stěží, proto resort nabádá k častému větrání místností a správnému mytí rukou.

3. Jaký režim platí v domovech seniorů a v nemocnicích?

Pokud máte někoho blízkého v domově seniorů nebo v nemocnici, i na Vánoce za ním můžete přijít. Platí však několik podmínek.

Kdo není plně očkovaný nebo neprodělal koronavirus nanejvýš před půlrokem, musí se prokázat PCR testem starým maximálně 72 hodin nebo antigenním testem, který odebral zdravotník a který není starší než 24 hodin.

Související obsah

"Během návštěvy je nutné dodržovat veškerá interní režimová opatření daného sociálního zařízení. Pamatujte, že vstupujete do zařízení, kde je vysoká koncentrace lidí náchylných k horšímu průběhu nemoci covid-19. Chovejte se při návštěvách, prosím, nadmíru ohleduplně," upozorňuje resort zdravotnictví.

Návštěva musí mít po celou dobu pohybu v budově respirátor bez výdechového ventilu. Předškolní děti ochranu dýchacích cest nosit nemusí, děti do 15 let mohou mít jen chirurgickou roušku.

4. Užijeme si vánoční atmosféru na náměstích?

Vláda konání vánočních trhů zakázala. V některých městech se ale nařízení obcházejí, protože stačí, aby radnice trhy schválila jako kulturní akci nebo je provozovatel označil za farmářské. Ty totiž probíhat mohou. Stánky fungují třeba v horní části Václavského náměstí v Praze nebo v centru Olomouce.

Třeba z pražského Staroměstského náměstí už vánoční stánky zmizely, v pondělí je demontovaly desítky brigádníků. Jejich provozovatel Libor Votruba ale vládní opatření nepochopil. "Nevíme, kde je v tom ta logika. Jaký je rozdíl mezi vánočním trhem a farmářským trhem? Přijde nám to strašlivě nespravedlivé," posteskl si. 

Související obsah

Kdo si u stánku nebo i v restauraci koupí třeba svařák a bude ho pít venku, vystavuje se hrozbě pokuty. Do 25. prosince totiž platí nouzový stav, na jehož základě Babišův kabinet zakázal pít alkohol na veřejnosti.

5. Seženeme stromeček a kapra?

Stejně jako před rokem venkovní prodej vánočních stromků a kaprů vláda žádným způsobem neomezila. Jde asi o jedinou vánoční tradici, kterou covid zanechal tak, jak jsme ji znali před epidemií.

Stromky a kapry je možné si pořídit i v hobby marketech a supermarketech.

Podle vlády v demisi není zpřísňování opatření před Vánocemi nutné. Podívejte se na pondělní reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz