Koronavirus

Naočkovaní dostanou na Slovensku balík peněz. Má to tak být i v Česku? ANKETA

Slovensko bude bojovat s nízkou proočkovaností penězi. Senioři nad 60 let dostanou až 7 600 korun, pokud si nechali nebo nechají aplikovat vakcínu proti covidu-19. Návrh tamějšího ministerstva financí ve čtvrtek schválil parlament, novelu ještě musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová.

Nárok na mimořádnou odměnu budou mít lidé, kteří do konce letošního roku dosáhnou věku 60 let a kteří mají trvalý nebo přechodný pobyt na Slovensku a vakcínu dostali v některém tamním očkovacím centru. O přijetí návrhu informoval portál tvnoviny.sk.

Peněžní bonus má především motivovat ty seniory, kteří s očkováním váhají, nebo si ještě nepřišli pro třetí dávku. Slovenské ministerstvo financí proto vypsalo několik termínů, v nichž musejí aplikaci vakcíny stihnout.

Kdo byl na druhé dávce do 29. června, musí se do 31. prosince stihnout zaregistrovat na třetí a do 15. ledna příštího roku ji absolvovat. Potom dostane 300 eur, v přepočtu 7 600 korun. Lidé s první dávkou, kterou dostali do 24. listopadu, budou mít nárok na 200 eur, tedy 5 000 korun, pouze v případě, že do 31. prosince obdrží druhou nebo se k její aplikaci zaregistrují a půjdou na ni do 15. ledna.

Stejnou částku dostanou i senioři, kteří se od 25. listopadu do 31. prosince nechali naočkovat poprvé, a ti, kteří do 31. prosince absolvují jednorázové očkování a do 1. března příštího roku přijdou na posilovací dávku.

Jakmile člověk splní stanovené podmínky, ve schránce najde poštovní poukázku a hotovost si bude moct vyzvednout na jakékoliv pobočce Slovenské pošty. Stát bude poukázky rozesílat automaticky, nebude nutné o ně žádat.

Související obsah

"Připomínáme, že podmínka dosažení věku 60 let je do 31. prosince 2021. Pokud někdo dosáhne věku 60 let až koncem tohoto roku, nárok na finanční pomoc bude mít, i když očkování absolvuje před dosažením tohoto věku," podotklo ministerstvo financí.

Novelu zákona ještě musí podepsat slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz