Videoreportáž

Most jde proti proudu. Chce více obyvatel, zavádí porodné a jiné benefity

Zatímco řada českých měst zvyšuje jeden poplatek za druhým, najdou se i výjimky. Severočeský Most zavádí pro obyvatele nové benefity, například porodné ve výši 15 tisíc korun. V novém roce pak místní lidé nebudou muset platit za odvoz odpadu a někteří ani za městskou hromadnou dopravu.

V Mostě žije podle posledních údajů 66 tisíc obyvatel. A pomalu jejich počet ubývá. Magistrát tomu chce zabránit, a proto od nového roku zavede porodné.

"Podpoříme nově narozené děti. Pro slušné a pracující rodiny, které tady chtějí zůstat, nabízíme finanční podporu ve výši 15 tisíc korun," vysvětluje primátor Mostu Jan Paparega. "Podmínkou je, že jeden z rodičů podniká nebo je dlouhodobě zaměstnaný nebo při studiu," dodává mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

Související obsah

​Navzdory zdražování snad i tkaniček od bot navíc magistrát v příštím roce nezvýší žádné poplatky. Ve městě zůstane zdarma svoz odpadu a pro děti a důchodce i městská hromadná doprava. "Město je v relativně dobré finanční kondici, máme na to alokované finanční prostředky," reaguje Paparega na otázku, kde chce město získat peníze na tyto projekty.

Most chce těmito benefity zvýšit ve městě počet obyvatel. Lidé odcházejí především kvůli vysoké kriminalitě. Počet trestných činů tam převyšuje i výrazně větší město Ústí nad Labem.

Nejvíce benefitů pro obyvatele nabízejí většinou ty nejmenší obce. Například v Srbicích u Teplic, kde žije 300 lidí, dávají místním i peníze k narozeninám.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz