Zahraničí

Sudetští Němci se pustili do Zemana. Odmítnutí Lipavského mají za absurdní

Sudetští Němci se pustili do Zemana. Odmítnutí Lipavského mají za absurdní
Zdroj: Profimedia

Absurdní a výhrůžné gesto. Tak hodnotí Sudetoněmecký landsmanšaft rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Podle předsedy tohoto sdružení Bernda Posselta posledních pár let Zeman prospal a nerozumí Evropě 21. století. Jedním z důvodů odmítnutí Lipavského má být jeho záměr uspořádat Sudetoněmecké dny v Česku.

Zemanův argument o Sudetoněmeckých dnech pořádaných v Česku považuje Posselt za absurdní. Ty letošní proběhly v Mnichově a příští rok se uskuteční v bavorském Hofu.

Postoj české hlavy státu šéf landsmanšaftu vnímá jako výhrůžné gesto. "Kdo nedokáže vyřešit vnitropolitický spor jinak, než že vytáhne kartu o ‘zlých sudetských Němcích’, ukazuje, že zaspal česko-sudetoněmecký smírčí proces posledních let a ještě neporozuměl Evropě 21. století," nechal se slyšet Posselt.

Jan Lipavský, kterého designovaný premiér Petr Fiala (ODS) nominoval na ministra zahraničí, je jediný z rýsujícího se kabinetu, kterého Zeman odmítá jmenovat. V jeho očích má Lipavský pro řízení resortu nízkou kvalifikaci, vadí mu i nevřelý postoj k Visegrádské skupině a vztah k Izraeli.

Související obsah

Posselt se netají tím, že by si sudetoněmecký sjezd jednoho dne přál uspořádat v Česku, nechce to ale uspěchat. Podle jeho slov je nutné na svolení od Prahy počkat tak dlouho, jak bude potřeba. "Sjezd bude až poté, co dostaneme od Česka signál, že to bude v pořádku," uvedl letos v létě.

Sudetští Němci posloužili Zemanovi už v roce 2013 při prezidentské kampani. V jedné z debat tvrdil, že jeho protikandidát Karel Schwarzenberg zpochybňuje takzvané Benešovy dekrety o odsunu Němců po druhé světové válce. Schwarzenberg přitom ve skutečnosti řekl, že dekrety v současném právním řádu už nejsou účinné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz