Domácí

Poslední rozloučení s Uhlem proběhlo v symbolický den. Zeman poslal věnec

Poslední rozloučení s Uhlem proběhlo v symbolický den. Zeman poslal věnec
Zdroj: CNC/Profimedia

Desítky lidí včetně rodiny a přátel se přišly v pátek naposledy rozloučit s novinářem, bývalým disidentem a politickým vězněm Petrem Uhlem. Smuteční obřad proběhl ve strašnickém krematoriu symbolicky v Den lidských práv, která Uhl hájil jak v dobách komunistického režimu, tak i v polistopadové éře. Lidé na něj vzpomínali jako na odvážného, čestného a otevřeného muže, který se pro své přesvědčení neváhal vzdát ani své vlastní svobody.

Smuteční síň strašnického krematoria zcela zaplnili hosté, další lidé sledovali poslední rozloučení na projekční ploše před budovou. Obřadem provázela romská aktivistka Jarmila Balážová, dorazil také veřejný ochránce lidských práv Stanislav Křeček a nechyběli ani někteří politici včetně předsedy Pirátů Ivana Bartoše nebo čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Smuteční věnec zaslal prezident Miloš Zeman, ministerstvo kultury, ale také francouzské či slovenské velvyslanectví. Během obřadu se na projekční ploše promítaly fotografie z Uhlova života. Zazněly také písně Edith Piaf a Joan Baezové. Obřad ukončila Óda na radost Ludwiga van Beethovena.

Poslední rozloučení proběhlo přesně v takovém duchu, v jakém si Petr Uhl přál. O smuteční řeč už dříve požádal svého dlouholetého přítele a evangelického kněze s přáním, aby z něho "hlavně nedělal křesťana". Když to Tomáš Bísek zmínil na pátečním obřadu, zazněl i smích.

Související obsah

​Uhl, který zemřel 1. prosince ve věku 80 let, proslul nejen jako novinář a politik, ale zejména také jako bojovník za svobodu a ochranu lidských práv. Je tak nanejvýš symbolické, že poslední sbohem proběhlo právě na Den lidských práv. Dlouholetí přátelé z dob disentu i kolegové z polistopadové éry na Uhla vzpomínali jako na odvážného, čestného a energického muže, který žil naplno a pro své přesvědčení byl ochoten vzdát se i vlastní svobody.

"Petr byl neúnavný a nedostižný běžec za ideály, které nás spojovaly," prohlásila během obřadu třeba Uhlova přítelkyně a bývalá chartistka Dana Němcová.

Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu. Stál nejen u zrodu Charty 77, ale také u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Kvůli svému přesvědčení byl několikrát uvězněný. Naposledy skončil za mřížemi 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později, když už komunistický režim nedokázal čelit dění ve společnosti.

Po listopadové revoluci se zapojil do práce v Občanském fóru, za které byl v roce 1990 zvolen poslancem Federálního shromáždění. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář. Právě té smrt Uhla potvrdila jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Řadu let působil jako komentátor deníku Právo. Za sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana se stal vládním zmocněncem pro lidská práva.

Více o životě i smrti Petra Uhla v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz