Domácí

Myslivců stále ubývá, odstřel zvěře je přitom za 18 let rekordní

Myslivců je málo a meziročně jich navíc ubývá. Přesto zvyšují odstřel zvěře, která brání obnově lesů. Loni ulovili nejvíc zvěře za 18 let. Jedná se hlavně o daňky, muflony a srny. Trápí je i přemnožení divočáci a hrozba afrického moru.

Poničené sazenice nebo mladé stromky a přemnožená spárkatá zvěř. To teď podle některých odborníků trápí české lesy. Podle ekologů, kteří analyzovali data Českého statistického úřadu, je v některých oblastech až pětkrát více daňků a jelenů, než povoluje zákon.

"U jelenů sika, nepůvodních asijských jelenů, kteří se tady šíří, je to dokonce až 32krát více, než povoluje zákon," uvedl ekolog Jaromír Bláha. "Hlavní problém je v západních Čechách, kde jsou jeleni sika zejména na Plzeňsku a Chebsku," upřesnil Pavel Pletka, předseda Okresního mysliveckého spolku České Budějovice.

Myslivci přitom dělají, co mohou. Za poslední dva roky zvýšili odstřel téměř všech druhů zvěře, za loňský rok nejvíc za 18 let a nezahálejí ani letos.

Související obsah

Myslivci čím dál častěji musejí vyrážet i na odstřel divočáků. Kvůli šíření afrického moru prasat v Polsku se navíc rozšířily oblasti s intenzivním odlovem podél českých hranic. Oblast se teď zvětšila oproti původní vymezené ploše pětinásobně.

"Zástřelné v té oblasti s intenzivním odlovem činí dva tisíce za kus. Vedle toho je dobré zmínit i nálezné, které se vyplácí a činí tři tisíce korun," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Jenže myslivců je stále málo, jejich počty dlouhodobě klesají. "Ti mladí nemají až takový zájem o myslivost a vůbec o přírodu, protože je jiná doba," domnívá se jeden z nich.

Ještě před dvanácti lety drželo platný lovecký lístek skoro devadesát pět tisíc lidí. Na začátku letošního roku jich bylo o šest tisíc méně.

Neustále přibývá srážek aut s lesní zvěří. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz