Domácí

Vláda schválila novou nemoc z povolání! Ocení to lidé, kteří mají problém se zády

Vláda schválila novou nemoc z povolání! Ocení to lidé, kteří mají problém se zády
Zdroj: Thinkstockphotos

Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že ministerstvo bude uznávat novou nemoc z povolání.

Ministryně v demisi Maláčová na twitteru oznámila, že mezi nemoci z povolání přibude další. Jedná se o poškození bederní páteře, kterým podle ministerstva trpí desítky lidí ročně. 

Neurolog Václav Boček na to zatím nemá vyhraněný názor. Z jeho pohledu bude velmi problematické dokazovat, že daná nemoc vznikla v souvislosti s výkonem konkrétního povolání. "Je problematické dokazovat, že pacientova bolest zad opravdu vznikla z povolání. Nedovedu si představit, jak se to bude prokazovat. Doufám, že po neurolozích nebudou požadovat preventivní vyšetření zad u lidí," dodal Boček.

Související obsah

​Přidat na seznam nemocí z povolání onemocnění bederní páteře se podařilo po pěti letech. Ministryně v demisi Maláčová to považuje za velký úspěch. Upozornila, že v jiných zemích je již poškození bederní páteře uznáváno jako nemoc z povolání. Tato změna podle ní pomůže zaměstnancům, kteří mají fyzicky náročnou práci. Následně pak mnoho z nich trpí vážným onemocněním bederní páteře. 

Nové nařízení ocení zejména lidé, kterým práce trvale poškodila zdraví, někdy z nich dokonce udělala invalidy. "Opatření má i preventivní význam, aby se rizikům onemocnění lépe předcházelo," říká ministryně v demisi Maláčová. Návrh bude účinný od 1. ledna 2023.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz