Zahraničí

EMA posuzuje vakcínu proti covidu-19 od Novavaxu. Výrazně se liší od ostatních

Evropská léková agentura (EMA) oznámila, že začala se schvalovacím procesem vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Novavax. Verdikt by měla oznámit do konce roku. Vakcína se od svých konkurentů výrazně liší. Místo na genové bázi funguje totiž na proteinové.

Pátou vakcínu proti covidu-19 mají země Evropské unie (EU) na dosah. "Evropská léková agentura začala vyhodnocovat podmínečné schválení vakcíny Nuvaxovid proti covidu-19 od firmy Novavax. Hodnocení probíhá ve zrychleném časovém horizontu. Je možné, že k tomu dojde ještě do konce tohoto roku," uvedla EMA.

Vakcína od americké firmy Novavax vypadá podle odborníků velice slibně. Dobře se skladuje, má vysokou účinnost a funguje na principu, který už dávno známe. Právě to by mohlo přesvědčit i ty, kteří očkování doposud odmítali.

Související obsah

"Patří spíše k tomu klasickému typu vakcín. Ale je připravená velmi moderní biotechnologií," řekl šéf Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

Vývoj vakcíny od Novavaxu trval podstatně déle než těch od Pfizeru nebo Moderny. Výroba genových vakcín je totiž o dost jednodušší a dají se snáz vyrábět ve velkých množstvích. Očkování vakcínou Novavax probíhá ve dvou dávkách v rozmezí 21 dnů. Proti původní variantě koronaviru je účinná asi na 90 %.

"Lze předpokládat, že z toho hlediska hladiny specifických protilátek bude dostatečně účinná i proti jiným variantám," uzavřel Grubhoffer.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz