Zahraničí

Americké gymnastky dostanou za sexuální zneužívání rekordní odškodné

Americké gymnastky dostanou za sexuální zneužívání rekordní odškodné
Zdroj: Profimedia

Stovky žen, které zneužíval bývalý dlouholetý lékař amerického gymnastického svazu Larry Nassar, dostanou rekordní odškodné v celkové výši 380 milionů dolarů (zhruba osm a půl miliardy korun).

Na vyrovnání se oběti, mezi kterými jsou i olympijské vítězky, dohodly s gymnastickým svazem, olympijským a paralympijským výborem a jejich pojišťovnami, přičemž to v pondělí schválil soud. Skončila tak pětiletá právní bitva po obrovském skandálu, který otřásl americkým sportem, informovala zahraniční média.

Proti nyní osmapadesátiletému Nassarovi svědčilo přes 330 žen, mezi nimi olympijské vítězky Simone Bilesová, Aly Raismanová či McKayla Maroneyová. Sexuálního zneužívání se dopouštěl i na Michiganské státní univerzitě, kde rovněž působil.

Související obsah

​Skandál vypukl v roce 2016, kdy o podivných praktikách lékaře veřejně promluvila tehdy patnáctiletá gymnastka. Přidaly se další a strhla se smršť. Ženy a dívky, z nichž mnohým tehdy ještě nebylo ani 15 let, vypovídaly, jak je lékař osahával na intimních místech bez rukavic a strkal jim pod záminkou masáže prsty do obou tělních otvorů. Nassar byl nakonec v několika procesech odsouzen k celkem 300 letům vězení, kromě zneužívání i za držení dětské pornografie.

Šéfové svazu i univerzity vše dlouho zametali pod koberec, nakonec museli rezignovat. Poněkud liknavý postoj měli i agenti FBI, jak později ukázala prověrka jejich vyšetřování.

Rekordní odškodnění činí dohromady 880 milionů dolarů, na 500 milionech se už dříve s obětmi dohodla Michiganská univerzita.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz