Domácí

Hlavní nádraží v Praze oslavilo výročí! První vlak z něj odjel před 150 lety

Hlavák, Wilsoňák, Nádraží Franze Josefa. I to jsou přezdívky Hlavního nádraží v Praze, které v úterý oslavilo kulaté výročí. První vlak z něj odjel přesně před 150 lety, tedy 14. prosince 1871. Za tu dobu největší železniční uzel v České republice prošel rozsáhlou proměnou.

Hlavní nádraží v Praze se těsně před dokončením v roce 1970 jmenovalo nádraží císaře Františka Josefa. "Začalo být stavěno nádraží především jako klíčové spojení na hlavní město monarchie na Vídeň," uvedl historik Zděnek Lukeš.

Původní nádražní budovu byste ale hledali marně. Na začátku 20. století byla kvůli nedostatečné kapacitě rozebrána a v roce 1909 ji kompletně nahradila legendární Fantova budova.

"Dominantním prostorem je ten nádherný sál na podkovovitém půdoryse, jde vlastně o hlavní sál s prodejnou vstupenek a taky s kavárnou," doplnil Lukeš.

Související obsah

Součástí budovy jsou ale také salónky. Ty ve Fantově budově byly původně určené pro habsburského císaře Františka Josefa I. a i dnes slouží významným hostům, jako třeba vládní salónek.

A na začátku minulého století už také nádraží získalo svou ikonickou prosklenou halu. "Je takovým malým technickým zázrakem postaveným kolem roku 1905," vysvětlil Lukeš.

Ve 20. letech nádraží změnilo název na Wilsonovo. Místo magistrály tehdy před budovou jezdily tramvaje. V 70. letech dostalo nádraží dnešní podobu, ale Fantova budova začala chátrat. Teď v ní probíhá rekonstrukce.

"Rekonstrukce fasády a střechy historické Fantovy budovy by měla skončit v lednu nadcházejícího roku. Zároveň v září jsme odstartovali rekonstrukci interiéru Fantovy budovy," informovala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Správa železnic chce do Fantovy budovy opět vrátit život. Na proměnu stále čeká taky proslulý park před Hlavním nádražím, kde se často pohybují narkomani a lidé bez domova, a kterému se lidově říká Sherwood.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz