Domácí

Velká rána pro českou vědu. Zemřel Zdeněk Kukal, průkopník svého oboru

Velká rána pro českou vědu. Zemřel Zdeněk Kukal, průkopník svého oboru
Zdroj: Profimedia

Ve věku 89 let v neděli zemřel Zdeněk Kukal, český oceánolog, geolog, brilantní řečník a plodný spisovatel. Mimo jiné je autorem řady vědeckých prací z oboru oceánologie a geologie. V geologických vědách se zabýval usazenými horninami.

Zdeněk Kukal se specializoval na geologii a sedimentologii a stal se jedním z prvních Čechů, kteří se zabývali oceánologií a mořskou geologií. Zemřel v neděli 12. prosince dopoledne.

Kukalova kariéra je spjata s Českou geologickou službou (ČGS), kam nastoupil hned po studiu geologie na Univerzitě Karlově v Praze. V letech 1992 až 1997 byl jejím ředitelem. ČGS o jeho úmrtí informovala v úterý na svém webu

Související obsah

Nejprve se specializoval na výzkum sedimentů, které vznikaly převážně v mořích. To byl jeden z důvodů, proč se Kukal později stal i oceánologem. Působil téměř 10 let v zahraničí, především v zemích jihozápadní Asie, kde byl profesorem na univerzitách v Bagdádu a Kuvajtu. Také byl hlavním geologem ve státní geologické službě v Iráku. Na výzkumných lodích plul Kukal Černým mořem, Atlantským oceánem i Perským zálivem.

Byl známým popularizátorem geologie, skvělým řečníkem a plodným spisovatelem. Za svůj život publikoval stovky populárně vědeckých článků a zhruba 350 vědeckých prací, které se objevovaly v českých i zahraničních časopisech. Jeho kniha o oceánech je důležitou učebnicí oceánografie.

Související obsah

Například ve své populárně vědecké knize s názvem Záhada bermudského trojúhelníku, fantazie a skutečnost z roku 1985 na základě prací zahraničních autorů vyvrací legendy o záhadách v Bermudském trojúhelníku. Loni vydal svou poslední knihu Život mezi kameny, ve které vzpomínal na léta strávená v České geologické službě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz