Domácí

Pandemie zahýbala se mzdami v Česku. Kdo a kde si nejvíce polepšil? PŘEHLED

Pandemie zahýbala se mzdami v Česku. Kdo a kde si nejvíce polepšil? PŘEHLED
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Během pandemie koronaviru se výrazně změnily mzdy v České republice. Lidé si však polepšili. Za poslední dva roky stouply v průměru o 11,8 %. Růst se týkal všech regionů, nejmenší byl v Praze.

Podle průzkumu platového portálu Platy.cz se obavy ze snížení mezd v důsledku ekonomické krize ukázaly jako mylné. "Celková průměrná mzda v porovnání let 2019 a 2021 vzrostla o 11,8 %," uvedli experti.

Mzdy napříč věkovými kategoriemi

Nejvíce si polepšili lidé ve věku od 35 do 44 let, tedy ti, kteří podle odborníků začínají zúročovat získané zkušenosti a nastupují často do vysokých odborných pozic nebo se stávají výkonnými manažery. V tomto případě se mzda zvýšila o 13 %.

Pracující v ostatních věkových kategoriích se dočkali poměrně vyrovnaného nárůstu průměrné mzdy o 10 nebo 11 %.

Nejvíce si polepšili výkonní manažeři a daňoví poradci

Největší nárůst experti zaznamenali ve zdravotnictví, a to o 14 %. Je však důležité upozornit, že se v celkové částce projevily také mimořádné odměny a bonusy za nadstandardní a rizikové výkony v době pandemie.

Dalšími v pořadí poté byla odvětví pojišťovnictví, školství a věda a výzkum. Tam zaměstnancům vzrostly příjmy v porovnání se stavem před pandemií o 13 %.

Podle portálu Platy.cz si však nejvíce z pohledu jednotlivých profesí polepšili IT odborníci. "Percentuální nárůst byl ale největší u pozice asistent finančního kontrolora (o 36 %), vedoucí úseku prodejny a daňový poradce (obojí o 33 %)," doplnili experti.

Související obsah

Situace v jednotlivých krajích

Nejvíce si polepšili lidé v Královéhradeckém kraji, kde se průměrná mzda zvedla o 14 %. Ve většině dalších krajů poté mzdy rostly o 10 a více procent, výjimkou byl jen Zlínský kraj (navýšení o 9 %) a Praha (o 5 %).

I přesto se hlavní město Česka řadí na špici, co se týká výše celkové mzdy. "Zaměstnanci si tam vydělají v průměru 48 400 korun," uvedli experti. Na Prahu navíc dotahuje Jihomoravský kraj s průměrnou mzdou ve výši 43 900 korun, kde průměr táhne nahoru Brno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz