Domácí

Fialova vláda si vytyčila řadu cílů. Prioritou je dostat finance pod kontrolu

Nová vláda má několik priorit. Tou hlavní je dostat pod kontrolu veřejné finance. Peníze byly také tématem voleb.

Vláda chystá brzdu, kterou chce dostat pod kontrolu zejména výdajovou část rozpočtu. Rozpočet navržený vládou Andreje Babiše (ANO) počítal se schodkem 376 miliard, nový kabinet ho chce dostat pod 300 a ušetřit tak hodlá asi 80 miliard.

Kvůli rostoucí inflaci to ale nebude jednoduché. Od června se totiž ze zákona mimořádně zvýší důchody v průměru o 670 korun, což si ze státní kasy vyžádá zhruba 20 miliard korun.

Související obsah

Česku také hrozí, že nedočerpá balík více než 500 miliard korun z evropských dotací. Peníze mělo začít ministerstvo pro místní rozvoj rozdělovat letos a čas má do roku 2027. Evropské peníze mají jít například na dostavbu dálnic, rozvoj ve vědě nebo vzdělávání i na vytváření pracovních míst.

Nový kabinet bude chtít také takzvaně "deagrofertizovat" státní správu. Petr Fiala (ODS) už v minulosti avizoval, že prověří vztahy mezi státem a firmami Andreje Babiše, včetně všech souvisejících personálních vazeb. Vláda taky provede audit stavu IT v celé státní správě s cílem rozhýbat její digitalizaci.

Velkou výzvou je samozřejmě i covid-19. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zatím naznačuje, jakým směrem by se opatření měla ubírat. Bude chtít obnovit bezplatné testování pro neočkované. Plánuje také zrušit vyhlášku o povinném očkování seniorů a vybraných profesí. Nevyloučil ani uznávání protilátek.

Změny přijdou také v armádě. Česko dlouhodobě neplní svůj závazek vůči NATO, kterým je dávat na obranu dvě procenta HDP. Podle nové ministryně obrany Jany Černochové (ODS) tato vláda závazek dodrží.

Jaká očekávaní mají od vlády lidé? Podívejte se na celorepublikovou anketu:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz