Domácí

Museli jsme jej přesvědčovat, že NATO je důležité, vzpomíná Vondra na Havla

Na léta s Václavem Havlem zavzpomínal Alexandr Vondra. Spolu patřili mezi zakladatele Občanského fóra, Vondra byl také několik let Havlovým poradcem pro zahraniční věci.

Bývalý ministr obrany a europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v rozhovoru pro TN.cz zavzpomínal na období, kdy s Václavem Havlem vystoupili proti komunistické totalitě, a také na období spolupráce po sametové revoluci.

"Poprvé jsme se potkali někdy v šestaosmdesátém. Mě tam představili kolegové z jednoho samizdatového magazínu, byl to Jáchym Topol a Ivan Lamper, šli jsme ho žádat o článek do časopisu," vzpomínal Vondra.

Po revoluci Vondra pracoval jako Havlův poradce pro zahraniční věci. Ne vždy se ale shodli. "Museli jsme jej chvíli přesvědčovat, že NATO je důležitá organizace, že skutečně nemá cenu ji rušit, že máme spíše usilovat o členství. Pochopil to a udělal pro to asi ze všech nejvíc," poznamenal.

Související obsah

​"Jeho dvě velká dědictví jsou dohoda s Německem a visegrádská spolupráce, i když do ní dneska leckdo kope. Myslím, že je to důležitý nástroj, abychom se tady znovu nezačali s Maďary a Poláky prát, to vždycky dělalo neplechu," dodal. Česko-německá deklarace vznikla za účelem zlepšení vztahů mezi Českem a Německem, obě země ji podepsaly v roce 1997.

Za politický odkaz Václava Havla označil Vondra "ukotvení České republiky na západě, nadčasové pojímání politika a politika jako praktikovaná mravnost."

Za výjimečný dar označil Vondra Havlův smysl pro humor. "Při veškeré vážnosti, s kterou ten svůj úděl pojímal, uměl si udělat legraci i sám ze sebe. Byla to s ním i občas sranda a tou komičností, kdy najednou už to nebyl divadelní herec, ale komediální herec, dokázal uvolnit často i napětí. Humor léčí a on to dobře věděl," uzavřel. Celý rozhovor s Alexandrem Vondrou si můžete pustit pod titulkem článku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz