Domácí

"Deagrofertizace" státní správy: Koho čeká vyhazov od nové vlády

S nově nastupující vládou se dají očekávat i změny na některých významných pozicích ve státních institucích a firmách. Konec už oznámil třeba policejní prezident Jan Švejdar. Čekají se ale i další změny, protože nový kabinet plánuje výměny na některých úřadech, což už před volbami označoval za "deagrofertizaci" státní správy.

Mít pod kontrolou klíčové úřady a firmy, ovládat toky peněz a nepustit do nich politickou konkurenci nebo mít dohled nad vyšetřujícími orgány. I to bývá po nástupu do vlády zásadním úkolem jejích členů.

"Nová vláda už dopředu avizovala, že se zejména bude chtít zbavit lidí, kteří jsou pro ni příkladem toho, co oni nazývají agrofertizací státní správy, to znamená ti lidé, kteří jsou nejvíce prominentně spojeni s Andrejem Babišem," přiblížil politolog Jiří Pehe.

"Nová vláda zcela jistě nebude vyměňovat šéfy firem jenom proto, že to nejsou její kamarádi, ale myslím, že velmi ostrým zrakem se podívá na ty firmy, které zkrátka a dobře nefungují," okomentoval publicista a ekonom Radovan Vávra.

Související obsah

​Největší personální zemětřesení se dá podle odborníků očekávat ve státní správě. Klíčovými úřady by mohly být ty z oblasti dopravy nebo zdravotnictví. "Koalice už se nechala slyšet, že to má spočítané hlavní hygienička Svrčinová a šéf České inspekce životního prostředí pan Geuss, který se proslavil ne příliš rychlým vyšetřováním havárie na řece Bečvě," řekl politolog Lukáš Jelínek.

​"Po nástupu každé nové vlády se zaměřuje pozornost na instituce, kde má stát nějakou účast a kde může ty věci svou vahou ovlivnit, takže to typicky bývá třeba Česká pošta nebo České dráhy, určitý tlak je možný i v oblasti ČEZu," dodal Pehe.

Související obsah

"Očekával bych, že na ta klíčová místa budou vypsána transparentní výběrová řízení a že se zase trochu vrátíme mezi takové ty normální evropské země," sdělil Vávra. Židle by se prý mohly kývat například i pod pracovníky některých bezpečnostních sborů.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz