Ekonomika

V Česku před Vánoci opět táhnou kamenné obchody

Lidé teď o víkendu finišují s vánočními nákupy i v Česku. A po loňském lockdownu, který ukončilo až rozvolnění těsně před Vánocemi, se ve větší míře vrátili do kamenných obchodů. Výsledkem je to, že mají oproti loňsku až třetinový nárůst tržeb.

Do obchodu vybrat hodinky pro dceru vyrazila třeba paní Bublánová z Jihlavy. Může je tam na vlastní oči okouknout a vyzkoušet. Je to pro ni příjemná změna po loňském převážně lockdownovém nakupování dárků přes internet. "Určitě jsem ráda, že je to otevřené. Člověk nemusí nic objednávat a platit poštovné," řekla.

Do obchodů se vracejí hlavně stálí zákazníci. "Obchodníci v kamenných prodejnách se radují, po loňské nevydařené sezóně jim letos narůstají tržby o 25 až 30 procent dle sortimentu, dále narůstají i tržby v e-shopech," zhodnotil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Řada lidí totiž kupuje letos dárky oběma způsoby. Jak v kamenných obchodech, tak na internetu. "Od začátku prosince roste zájem ve srovnání s rokem 2019 o 40 procent, minulý týden jsme zaznamenali historicky nejvyšší tržby," shrnula mluvčí Alzy Daniela Chovancová.

Češi letos za dárky utratí v průměru 6 000 až 8 000 korun, což je o zhruba tisícovku více než loni. V kamenných obchodech tak před letošními Vánocemi lidé nechají podle odhadů ekonomů až 100 miliard korun a za dalších až 80 nakoupí dárky na internetu.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz