Zahraničí

Opatření vlády vyhnala Čechy na trhy do Polska, češtinu je slyšet na každém rohu

Vánoční trhy v Česku jsou kvůli covidu zrušené, ale jejich milovníci za adventní atmosférou ve velkém míří do Polska. Opatření jsou tam výrazně mírnější, přestože potvrzených nákaz opět rychle přibývá. Jedním z nejoblíbenějších míst je Vratislav, která je od našich hranic jen dvě hodiny jízdy. Takže čeští dopravci vypravují za zážitky i celé autobusy.

Zlatý skřítek neúnavně šíří dobrou náladu na náměstí od deseti hodin dopoledne. Nikde žádné roušky a rozestupy, na polských trzích to vypadá tak, jako kdyby žádná pandemie nebyla.

Naopak v Česku nikde nikdo. Polské trhy ale hrají všemi barvami a mnohde to vypadá jako v Disneylandu. Česká náměstí zdobí živé stromy. Krásný smrk je samozřejmě na Staroměstském náměstí. Dominanta polských trhů také překrásně svítí. Je ale z umělé hmoty.

Rodina z Poděbrad si trhy užívá dokonce celé tři dny. "Rodiče mi slíbili, že mi koupí plyšovýho trpaslíka," řekla malá dcerka. Její babička v nadsázce prohlásila, že na trzích utratí celý důchod.

Související obsah

​Čeští dopravci do Polska vypravují celé zájezdy. "Máme plný autobus, 46 lidí," uvedla průvodkyně.

Punč se pije z keramických botiček a je ho hodně. Právě tahle tekutina je na českých ulicích stálé zapovězená. "To, co doma není, máme tady," prohlásil jeden z českých návštěvníků vratislavských trhů. Čeština ze všech jazyků na trzích rezonuje nejsilněji.

Nouzový stav v Česku končí 25. prosince, na adventní trhy už tedy bude u nás pozdě. Vánoční trhy budou ve Vratislavi do konce roku.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz